Пам'ятки Дніпровського району

Онлайн путівник пам’ятками та визначними місцями Дніпровського району

Знайдено 53 пам’ятки

Дніпровського району

змінити

Категорії пам'яток

Доступно для

Параметри доступності

Очистити фільтри

Всі пам’ятки та визначні місця Дніпровського району

Преображенський собор, Дніпро
3,75
Star icon Star border icon
User icon
1

Спасо-Преображенський кафедральний собор

Храм , Пам'ятка архітектури

Будівництво Спасо-Преображенського кафедрального собору було розпочато в 1787 році під час подорожі Катерини II південними володіннями. Імператриця особисто заклала перший камінь, що прийнято вважати моментом заснування міста. Однак продовження робіт затяглося на 48 років і завершилося лише в 1835 році.

Собор розташований посеред зеленого скверу в історичній частині Дніпра. Має високу архітектурно-мистецьку цінність як споруда, в якій відбилися традиції та прийоми російської класичної школи періоду її розквіту.

В роки радянської влади, на вимогу академіка Дмитра Яворницького, в соборі відкрили музей атеїзму, завдяки чому вдалося врятувати храм від знищення та зберегти інтер'єри. Собор ненадовго поновлював роботу під час німецької окупації. Реставрований у 1975 році. В 1992 році був переданий в користування УПЦ Московського патріархату.

Поруч - верстова "Катерининська миля".

Map pin icon площа Соборна, 1 Дніпро

Рейтинг

User icon
1
3,75
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Аерокосмічний музей, Дніпро
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Аерокосмічний музей НЦАОМ імені Олександра Макарова

Музей/галерея

Аерокосмічний музей у Дніпрі створено на базі Національного центру аерокосмічної освіти молоді імені Олександра Макарова.

Центр носить ім'я українського ракетобудівника, який у 1961-1986 роках очолював Південний машинобудівний завод ("Південмаш") - провідне українське підприємство із виробництва ракетно-космічної техніки.

Експозиція в головному залі присвячена відомим ракетобудівникам та створеній ними космічній техніці. Представлено зразки та макети космічних апаратів, зокрема, орбітальні станції. На експозиційному майденчику просто неба виставлено зразки бойової техніки: міжконтинентальні балістичні ракети (в тому числі, легендарна "Сатана" Р-36М), зенітно-ракетний комплекс С-200, макет німецької ракети "Фау-2" тощо.

Вільний огляд експозиції доступний по вівторках. Для організації групових екскурсій необхідно оформити лист-заявку.

Map pin icon проспект Гагаріна, 26 Дніпро

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Будинок Бергманів, Солоне
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Будинок Бергманів (Музей історії)

Пам'ятка архітектури , Музей/галерея

Комплекс будівель садиби братів Бергманів у селищі міського типу Солоне є рідкісним зразком садиби німців-менонітів, зведеної у другій поливині ХІХ століття в стилі еклектики неоготичного напряму.

В 1862 році частину земель Солоного (тодішньої Енгельгардівки) придбала менонітська родина Абрама та Сюзани Бергман із Західної Пруссії. Їхні сини Герман та Абрам між серединою 1870-х і початком 1890-х років побудували два садибних будинки з обох боків штучного ставка, що перерізає село на дві частини.

Від південної садиби Германа Бергмана лишилися тільки господарські споруди на вулиці Усенка. Натомість, на території північної садиби молодшого брата Абрама Бергмана зберігся головний одноповерховий цегляний будинок з елементами неоготики в архітектурі. Основними висотними акцентами фасаду виступають ризаліти, які завершуються складними неоготичними трикутними фронтонами зі стрілчастим горищним віконним прорізом. Декорування фронтонів відзначається майстерно проробленим цегляним декором. У бік ставка виступає висока гранчаста башта-еркер, яка завершується складним восьмигранним шатром, покритим черепицею у вигляді луски коропа. В інтер’єрах будинку частково збереглись елементи первісного декору.

Під час московсько-більшовицької навали майно садиби розграбували, а власників розстріляли. За радянських часів у будинку Бергманів розміщувалися органи влади, згодом палац піонерів та бібліотека.

З 1992 року частину приміщення займає Музей історії Солоного, заснований у 1976 році. Фонди музею налічують 2000 експонатів. Зокрема, експозиція розповідає про історію родини Бергманів та їхній внесок у ровиток економіки регіону.

Будинок садиби братів Бергманів є пам'яткою архітектури місцевого значення. Будівля потребує реставрації.

Map pin icon вулиця Гагаріна, 20 Солоне

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Будинок губернатора, Дніпро
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Будинок губернатора

Пам'ятка архітектури

"Будинком губернатора" у Дніпрі називають дуже красиву та незвичайну для Наддніпрянщини будівлю в стилі неоготики на розі проспекта Дмитра Яворницького та вулиці Воскресенської.

Будівля зведена в 1840-1850 роках як особняк майора Щербакова. З середини ХІХ століття у ній розміщувався Англійський клуб. З 1887 року і до більшовицького перевороту в ньому жили катеринославські губернатори.

І хоч за радянських часів тут розташовувалася і Рада депутатів, і Дніпровський палац піонерів, будівлю продовжували неофіційно називати "Губернаторським будинком".

У 1997 році "Будинок губернатора" був викуплений "ПриватБанком" і реконструйований під офіс.

Будівля є пам'яткою архітектури національного значення.

Map pin icon вулиця Воскресенська, 14 Дніпро

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Будинок органної музики, Дніпро
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Будинок органної і камерної музики (Брянська церква)

Храм , Пам'ятка архітектури , Театр/видовища

Заводська Миколаївська церква у робочому селищі на західній околиці Катеринослава (Дніпра) була збудована "ударними темпами" - лише за 28 місяців.

В історію вона увійшла як "Брянська" – за назвою місцевості (Брянська колонія).

П'ять маківок, триярусна дзвіниця з годинником - будівлю вирішено в неокласичному стилі з рясним декором. Мабуть, за розмірами та пишнотою ця церква могла конкурувати з головними храмами Катеринослава (Дніпра) – Преображенським, Успенським та Троїцьким.

У 1929 році церкву закрили, тут розташовувався склад. У повоєнний час будівля занепала, її збиралися знести, але завдяки зусиллям ентузіастів церква набула статусу пам'ятки архітектури та була переобладнана під органну залу.

У 1988 році відкрився дніпровський "Будинок органної та камерної музики", який функціонує дотепер. Дніпровський орган занесено до каталогів ЮНЕСКО.

Будинком органної та камерної музики проводяться екскурсії з відвідуванням концерту.

Будівля постраждала в ході російського вторгнення 11 березня 2022 року. Внаслідок ворожих обстрілів уламки снаряду влучили в стіни та вікна споруди.

Map pin icon вулиця Сергія Нігояна, 66 Дніпро

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Будинок Хрінникова, Дніпро
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Будинок Хрінникова (Гранд-готель Україна)

Пам'ятка архітектури

"Будинком Хреннікова" або "Українським будинком" у Дніпрі називають цікаву будівлю в стилі українського модерну на центральному проспекті міста.

Чотириповерховий прибутковий будинок був збудований у 1912 році катеринославським підприємцем та меценатом Володимиром Хрінниковим за проєктом київського архітектора Петра Фетисова. За задумом Хрінникова, який був українським патріотом, членом ради місцевого товариства "Просвіта", новий будинок мав стати архітектурним втіленням української національної культури. Значну роль у розробці проєкту відіграв етнограф та історик Дмитро Яворницький. Шестикутні вікна, багатоярусні шатрові вежі з кованими шпилями, червона черепична покрівля та білі стіни нагадували формами будови часів Запорозької Січі. Спочатку шпилі веж вінчали зображення коня, сагайдака та сокола, а також флюгер-хрест із козаком і шляхтичем, що борються. Під дахом збереглася барвиста майоліка, а також зображення основного елемента герба Війська Запорозького - козака з мушкетом та шаблею. Частина крила будівлі свого часу була обладнана для театральних цілей.

До революції 1917 року тут розташовувався театр "Палас". Наразі будівлю займає п'ятизірковий гранд-готель "Україна".

Map pin icon проспект Дмитра Яворницького, 67К Дніпро

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Будинок-музей Яворницького, Дніпро
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Будинок-музей Дмитра Яворницького

Музей/галерея

Меморіальний будинок-музей академіка Дмитра Яворницького в Дніпрі – єдина житлова садиба старого Катеринослава, що збереглася до наших днів.

Зведений у 1905 році за проєктом архітектора Леоніда Бродницького навпроти Потьомкінського палацу, що в нинішньому парку Шевченка. У цьому маленькому будиночку червоної цегли з бельведером та різьбленою дерев'яною верандою впродовж 35 років жив і працював видатний український історик, археолог і громадський діяч Дмитро Яворницький. Очолюючи Дніпропетровський історичний музей, він прославився як дослідник історії запорозького козацтва.

Інтер'єри кімнат будинку Яворницького відтворено такими, якими вони були за його життя: вестибюль, передпокій, кабінет, вітальня, їдальня, мезонін. В експозиції представлено багато меморіальних речей: учнівські зошити часів навчання в Харківській гімназії, робочі записні книжки виставлено його власні речі, документи, листи, фотографії, картини. Серед особистих речей: сорочка-вишиванка, палиця, окуляри тощо.

Перед будинком досі можна побачити сосну і тополю, посаджені руками Яворницького.

Map pin icon площа Тараса Шевченка, 5 Дніпро

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Варварівська церква-дзвіниця, Китайгород
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Варварівська церква-дзвіниця

Храм , Пам'ятка архітектури

Церква-дзвіниця Святої Варвари в Китайгороді органічно поєднує в одній споруді риси храму, дзвіниці та оборонної вежі.

Збудована в XVIII сторіччі одночасно зі ще двома кам'яними церквами з ініціативи китайгородського сотника Павла Семенова.

Потужна двоярусна вежа домінує над спорудою. Спочатку служила дзвіницею, входила до системи міських укріплень, потім була перебудована на церкву.

Варваринську церкву було закрито в 1954 році, тривалий час залишалася в запустінні. Наново освячена в 1996 році.

Map pin icon вулиця Музейна Китайгород

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Катерининська миля, Волоське
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Волоська Катерининська миля

Пам'ятник/монумент

Волоська Катерининська миля - дорожній знак, встановлений у 1784-1787 роках на маршруті прямування імператриці Катерини Великої під час її подорожі Новоросією до Криму.

Подібні знаки були розставлені за розпорядженням князя Григорія Потьомкіна на шляху Катерини через кожні 10 верст.

Катерининська миля являє собою нижню частину колони тосканського ордена з шестигранним перехопленням посередині і конусоподібним завершенням, встановлену на квадратному в плані постаменті.

На південній околиці села Волоське знаходиться одна з п'яти Катерининських миль, що збереглися на території України. Знаходиться на виїзді із села у бік Майорки.

Map pin icon Волоське

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Діорама "Битва за Дніпро", Дніпро
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Діорама "Битва за Дніпро"

Музей/галерея

Музей-діорама "Битва за Дніпро в районі сіл Військове-Вовніги" є відділом Дніпропетровського національного історичного музею імені Дмитра Яворницького.

Відкрита в 1975 році до 30-річчя Перемоги у Другій світовій війні у новому приміщенні, прибудованому зі зворотного боку основної будівлі музею. Це одна з найбільших діорам у Європі - її загальна площа полотна становить 840 квадратних метрів, радіус огляду - 230 градусів. Створена майстрами батального живопису Миколою Бутом та Миколою Овечкіним зі Студії військових художників імені Грекова.

Сюжет діорами розповідає про події форсування Дніпра на плацдармі Військове-Вовніги і визволення міста Дніпро від німецької окупації наприкінці вересня 1943 року. Глибокий предметний план, що складається із залишків оборонних споруд, зброї, засобів переправи та інших військових атрибутів, спеціальне освітлення зали, звукові ефекти створюють у глядачів ефект безпосередньої присутності на місці штурму Дніпра радянськими воїнами. Бійці на передньому плані натурального зросту.

На експозиційному майданчику поруч з музеєм виставлена колекція радянської військової техніки: танки Т-34-85 і Т-70, реактивна пускова установка БМ-13 "Катюша" на базі ЗІC-151, кілька гармат часів Другої світової війни, а також пускова установка зенітно-ракетного комплексу С-125.

Map pin icon проспект Дмитра Яворницького, 16 Дніпро

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Дніпровська дитяча залізниця, Дніпро
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Дніпровська дитяча залізниця

Розваги/дозвілля

Дитяча залізниця у Дніпрі (Мала Придніпровська) – вузькоколійна залізниця у парку імені Лазаря Глоби.

Знайомить дітей із залізничними спеціальностями. Відкрита в 1936 році, Дніпровська дитяча залізниця стала першою дитячою дорогою в Україні та другою в СРСР. Спроєктували її дніпровські школярі, проєктну документацію підготували студенти Дніпровського інституту інженерів транспорту, будівництво велося методом комсомольських суботників, перший локомотив самостійно збудували комсомольці паровозоремонтного заводу.

Загальна протяжність дороги – 2 кілометри (кільцева). Один пункт зупинки. Є три штучні споруди - два тунелі та переїзд. Наразі рухомий склад складається з тепловозів ТУ2-134 та ТУ2-172, а також кількох пасажирських вагонів PAFAWAG.

Map pin icon проспект Дмитра Яворницького, 95Д (парк імені Лазаря Глоби) Дніпро

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Дніпровська набережна, Дніпро
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Дніпровська набережна

Історична місцевість

Дніпровська набережна вважається найдовшою в Європі. Її загальна протяжність – понад 23 кілометри.

Складається із трьох вулиць: Заводської Набережної, Січеславської Набережної та Набережної Перемоги. Упорядкування території вздовж річки Дніпро, будівництво набережної та бульвару у Дніпрі почалося в кінці 1950-х років. Для будівництва греблі використовувалися відходи виробництва (шлаки) Дніпровського металургійного заводу. Зовні набережна була облицьована гранітом. Парапет змонтований із ланок литої чавунної решітки, закріплених між гранітними блоками. Будівництво тривало до початку 1970-х років.

Нині це улюблене місце прогулянок місцевих мешканців, одна із візитівок міста. Тут багато пам'ятників, скульптур, кафе та ресторанів. Одна з новинок – фонтан "Білий лебідь". Найдовша в Україні 50-метрова "сімейна" лавочка знаходиться у безкоштовній зоні Wi-Fi. Особливо красива Січеславська Набережна у вечірньому підсвічуванні.

Map pin icon вулиця Набережна Заводська, вулиця Набережна Січеславська, вулиця Набережна Перемоги Дніпро

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Театр драми і комедії, Дніпро
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Дніпровський академічний театр драми і комедії

Пам'ятка архітектури , Театр/видовища

Дніпровський академічний театр драми і комедії розташований у приміщені колишнього Зимового театру Катеринослава, збудованому в 1906-1907 роках в стилі модерн за проєктом архітектора Федора Булацеля.

У 1927 році за рішенням виконкому міської ради на основі трупи московського Малого театру, що гастролювала на той час у місті, було створено театр російської драми.

Перед Другою світовою війною будівлю театру було реконструйовано й вона набула більш класичних форм - фасад прикрасили колони, пілястри та скульптурні зображення муз мистецтва.

Map pin icon проспект Дмитра Яворницького, 97 Дніпро

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Театр опери та балету, Дніпро
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Дніпровський академічний театр опери та балету

Театр/видовища

Дніпровський академічний театр опери та балету – сучасний музичний театр з широким спектром жанрів, сценічних форм та засобів.

Створений у 1931 році як Дніпропетровський робітничий оперний театр, у 1941 році був евакуйований до Красноярська, де об'єднався з одеською трупою. Після Другої світової війни офіційно припинив діяльність.

Відроджений в 1974 році. Виставу "Богдан Хмельницький" Дніпровського театру опери та балету було удостоєно Національної премії імені Тараса Шевченка.

Map pin icon проспект Дмитра Яворницького, 72А Дніпро

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Дніпровський цирк, Дніпро
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Дніпровський державний цирк

Театр/видовища

Цирк у Дніпрі заснований в кінці ХІХ століття.

Нинішня будівля Дніпровського державного цирку, стилізована під намет шапіто, збудована в 1980 році за проєктом Павла Нірінберга. Будівля відрізняється оригінальним малюнком купольного склепіння, що дає можливість зручно кріпити підвіску апаратів артистів та створює відмінну акустику.

Вперше у вітчизняній практиці під час будівництва Дніпровського цирку застосували шатрове покриття із збірних залізобетонних елементів. Зала обладнана найновішим світловим та звуковим обладнанням.

Дніпровський державний цирк – єдиний в Україні цирк із репетиційно-постановочним манежем. Місткість залу для глядачів - 1914 осіб.

Map pin icon Січеславська набережна, 33 Дніпро

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Функціонал тимчасово недоступний