English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Запорізької області
Знайдено 65 пам’ятки
Запорізької області
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Музей/галерея
Комунальна установа "Запорізький обласний художній музей" в підпорядкуванні Запорізької обласної ради репрезентує образотворче мистецтво XIX-ХХ століть.
Музей засновано 1971 року. Колекція, зібрана руками колективу мистецтвознавців, налічує понад 16 тисяч експонатів. Зокрема, експонуються полотна Івана Айвазовського, Олексія Боголюбова, Володимира Маковського, Миколи Пимоненка, Олександра Мурашка, Олександра Бенуа, Тетяни Яблонської, Миколи Глущенка. Сучасне мистецтво представлене роботами Олександра Ройтбурда, Івана Марчука, Анатолія Криволапа.
Музей має колекцію робіт народної художниці Марії Примаченко, а також унікальну збірку творів українського народного декоративно-ужиткового мистецтва, зокрема колекцію петриківського розпису майстрині Марфи Тимченко.
вулиця Незалежної України, 76Б Запоріжжя
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Зоологічний музей біологічного факультету Запорізького національного університету було відкрито в 1991 році.
Музей розташовується в колишньому приміщенні школи №25.
Експозиція розташована в чотирьох залах. Експонуються близько 80 опудал ссавців, понад 300 птахів, близько 90 риб, понад 70 рептилій та амфібій. Зокрема, представлені типові тварини, що водяться на території Запорізької області. Колекція комах та павукоподібних налічує майже 7000 екземплярів, більшу частину яких складають метелики. Колекція пташиних яєць становить 300 кладок від майже 200 видів птахів.
Музейний комплекс Запорізького національного університету також включає Музей етнографії народів Півдня України, Музей радянського побуту та Музей води.
вулиця Миколи Гоголя, 55 Запоріжжя
Зоопарк
Приватний зоопарк просто неба "Сафарі" створений у Бердянську в 2004 році підприємцем Ігорем Кальченком.
Займає територію 2,5 гектари на самому початку Бердянської коси.
Територія добре розпланована: вольєри, водоймища, альпійська гірка, місця відпочинку, кафе.
Бердянський зоопарк "Сафарі" налічує близько 60 видів екзотичних тварин. 36 із них занесено до Міжнародної Червоної книги. Так, за час існування зоопарку тут народилося 6 особин далекосхідного леопарду, яких залишилося на планеті всього 40. Також народилося 6 левенят, 4 дитинчата уссурійського тигра, 4 мавпочки та інші. Всі тварини мають просторі вольєри та досить доглянуті.
На вході на територію зоопарку "Сафарі" можна купити корми для самостійного годування тварин.
вулиця Перлинна, 5 Бердянськ
Розваги/дозвілля , Зоопарк
Приватний зоопарк "Сімба" в Запоріжжі носить ім'я свого головного мешканця - лева Сімби, який мешкає тут зі своєю супутницею Барселоною.
Також у зоопарку мешкають алабаї, вовк, коні з осликами. Зоопарк надає послуги навчання верхової їзди та кінні прогулянки мальовничими місцями.
вулиця Дослідна Станція, 37А Запоріжжя
Храм , Пам'ятка архітектури
Кафедральний собор святого благовірного князя Олександра Невського в Мелітополі споруджений у 1815-1831 роках.
Оскільки місто Мелітополь тоді називалося Новоолександрівкою, храм вирішили назвати на честь великого князя Олександра Невського.
Спочатку церква була дерев'яною, потім відбудована у камені.
Нині собор Олександра Невського чинний.
вулиця Олександра Невського, 5 Мелітополь
Бердянський краєзнавчий музей імені Василя Кравченка заснований у 1929 році.
Розташовується на першому поверсі триповерхового житлового будинку середини XX століття.
Представлені предмети скіфського періоду IV століття до нашої ери. Реконструйовано інтер'єр української селянської хати ХІХ сторіччя. Окремі експозиції розповідають про греків та болгар Причорномор'я.
В сквері перед музеєм виставлено колекцію половецьких кам'яних баб, а також старовинну гармату, підняту в середині ХІХ століття із затопленого в роки Кримської війни корабля "Боєць".
проспект Перемоги, 14 Бердянськ
Історична місцевість , Природний об'єкт , Пам'ятка археології
Лисою горою здавна називають високий пагорб на березі Дніпра біля Василівки.
З 1972 року Лиса гора у Василівці є заказником. Багатометрові прибережні урвища цікаві оголеннями пластів різноманітних порід. Тутешні лісонасадження датуються 80-ми роками ХІХ століття й налічують понад 60 видів деревних порід.
Виявлено Лисогірське городище скіфського періоду.
урочище Лиса гора Василівка
Музей/галерея , Пам'ятка архітектури
Мелітопольський міський краєзнавчий музей розташований у старовинному триповерховому будинку купця 2-ї гільдії Чернікова.
Нині фонди музею налічують 48 тисяч предметів. Представлено унікальну колекцію скіфського золота (IV сторіччя до нашої ери) з розкопок Мелітопольського кургану.
Гордістю нумізматичної колекції є скарб срібних монет 1895-1925 років випуску.
З експонатів художньої галереї велику цінність становлять графічні та живописні роботи художника світового значення Олександра Тишлера.
Під час широкомасштабного російського вторгнення у 2022 році Мелітопольський міський краєзнавчий музей опинився в окупації. За даними Кримськотатарського ресурсного центру, окупантами викрадено 1841 одиницю музейних предметів, серед яких історична зброя, прикраси з Мелітопольського скіфського кургану (скіфське золото), старовинні монети, ордени та медалі радянського часу.
вулиця Михайла Грушевського, 18 Мелітополь
Меморіальний будинок-музей Петра Шмідта в Бердянську присвячений знаменитому революціонеру лейтенанту Петру Шмідту, який підняв у 1905 році повстання на крейсері "Очаків", а також його батькові Петру Шмідту, який у 1876-1886 роках служив начальником міста та порту Бердянська, значно посприявши їхньому благоустрою.
Музей розташований у будинку градоначальника навпроти парку, закладеного Петром Шмідтом стршим.
Експозиція на першому поверсі розповідає про Севастопольське повстання 1905 року, одним із організаторів якого був лейтенант Шмідт.
На другому поверсі частково відтворено інтер'єри житла заможних містян початку ХХ століття.
вулиця Петра Шмідта, 8 Бердянськ
Храм
Мелітопольський чоловічий монастир Святого Сави Освяченого входить до новостворених монастирів України. Рішення про його створення було прийнято в 1994 році.
Мелітопольський храм Усікнення Глави Іоанна Хрестителя фактично став подвір'ям монастиря, а постійне перебування там намісника перемістило із села Терпіння туди і сам монастир. У травні 1995 року розпочалося будівництво першого одноповерхового корпусу. У 2005 році було завершено будівництво нового храму. Центральний боковий вівтар був освячений на честь ікони Божої Матері "Призри на смиренність", північний на честь Усікнення глави Іоанна Предтечі, а південний на честь небесного покровителя монастиря, святого Сави Освяченого.
Належить УПЦ Московського патріархату. У вересні 2022 року, під час російської окупації Мелітополя в ході російсько-української війни, монахи монастиря святого Сави Освяченого відкрито підтримали російське вторгнення в Україну та надали свій монастир російським окупантам для організації псевдореферендуму. Служба безпеки України зібрала докази колабораційної діяльності настоятеля монастиря і в грудні 2022 року проти керівника монастиря Олександра Прокопенка та шести інших діячів РПЦвУ було запроваджено персональні санції терміном на 5 років.
вулиця Монастирська, 45 Мелітополь
Активний відпочинок
Стрибки з мотузкою (Flying rope) у Запоріжжі здійснюються на залізному Арочному мості, що сполучає острів Хортиця з правим берегом Дніпра.
Арковий міст у Запоріжжі споруджений у 1974 році за проєктом Миколи Артеменка. Висота мосту становить 40 метрів при довжині 320 метрів. Тут уперше в практиці радянського мостобудування було застосовано унікальну 205-метрову металеву збірну балку, яка працює спільно з балкою жорсткості.
У 2000 році з мосту було зроблено перший стрибок на мотузці у виконанні Олександра Шкалікова. Flying rope (Флаїнг роуп) або Bridge swinging rope (Брідж свінгінг роуп) відрізняється від класичного Банджі-джампінгу тим, що при здійсненні стрибка на динамічній альпіністській мотузці відбувається безпосередній винос на маятник, що є безпечним для того, хто стрибає. Мотузка проноситься та кріпиться під мостом. Атракціон на запорізькому залізному мості організовано клубом екстремальних видів спорту "Ермітаж".
Стрибки з мотузкою у Запоріжжі можливі у кількох варіантах: в альпіністській системі або, у спеціальних бандажах, за ноги, вздовж або впоперек мосту, з зануренням або без, різні екзотичні стрибки, наприклад із зав'язаними очима, з парасолькою, парами.
вулиця Антона Незоли, Арковий міст Запоріжжя
Музей історії архітектури Запоріжжя знайомить відвідувачів з головними архітектурними та містобудівними напрямками і стилями міста.
Це перший із серії так званих "крафтових музеїв", що розповідають про історію через "живу", інтерактивну експозицію, яка демонструє міський розвиток від першої Олександрівської фортеці до сучасних мікрорайонів.
Музей складається з чотирьох відділів, присвячених забудові Старого Олександрівська, колоніям менонітів, добі індустріальної модернізації, повоєнному відновленню міста.
Створені майстрами копії дверей старого Олександрівська, відео-інсталяції та дбайливо збережені архітектурні елементи вплетені у дизайн музейного простору.
вулиця Миколи Гоголя, 66 Запоріжжя
Розважально-пізнавальний водний центр "Музей води" відкрився 2021 року при Інженерному навчально-науковому інституті Запорізького національного університету.
Експозиція характеризує гідросферу планети Земля, інформує про водні ресурси України, знайомить із геологічною будовою земної кори та процесом фільтрації води, демонструє технологічні схеми очистки стічних вод на очисних спорудах, вчить раціональному водокористуванню тощо.
З експозиційних розділів можна виділити 3D-модель містечка, що демонструє колообіг води в природі, майданчик експериментів (міні-лабораторію), експозицію методів очищення води, а також фотолокацію.
Екскурсії проводяться по суботах о 10:00 та о 12:00 годині. Для відвідування необхідний попередній запис.
Музейний комплекс Запорізького національного університету також включає Зоологічний музей ЗНУ, Музей етнографії народів Півдня України та Музей радянського побуту.
вулиця Фанатська, 10 Запоріжжя
Музей етнографії народів Півдня України створений при історичному факультеті Запорізького національного університету в 1997 році.
Кільком поколінням студентів-істориків вдалося зібрати одну з найкращих на території Степової України колекцій черепиці, речей домашнього вжитку та реманенту.
В 2015 році в сусідньому приміщенні відкрився Музей радянського побуту. Серед його експонатів – меблі, побутові речі та техніка ХХ століття. У шафах розвішено одяг тих часів, відведене місце для біжутерії, косметики, парфумів радянської епохи. Представлене зібрання платівок для програвача, журнали повоєнних часів, колекція дискових телефонів, радіола тощо. Також експонується багато сімейних листів, фотографій, документів, грамот.
Музейний комплекс Запорізького національного університету також включає Зоологічний музей ЗНУ та Музей води.
проспект Соборний, 74, навчальний корпус № 5, аудиторія 301 Запоріжжя
Музей Запорізького національного університету відкрито в 1985 році у головному навчальному корпусі закладу.
Експозиція розповідає про історію народної освіти колишнього міста Олександрівськ від початку XX століття, про заснування у 1921 році Запорізького педагогічного технікуму на базі вчительської семінарії, про сталінські репресії і долі членів колективу Запорізького державного педагогічного інституту в середині 1930-х років, про участь студентів і викладачів у Другій світовій війні, про повоєнну відбудову і подальший шлях закладу до нинішнього університетсього статусу.
У 2016 році відкрито оновлену експозицію, родзинкою якої стало оформлення картинами навчальних корпусів вишу, виконаними запорізькою мисткинею Катериною Тарлінською в техніці digital art.
Музейний комплекс Запорізького національного університету також включає Зоологічний музей ЗНУ, Музей етнографії народів Півдня України, Музей радянського побуту та Музей води.
вулиця Університетська, навчальний корпус № 1, аудиторія 28 Запоріжжя