English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Івано-Франківської області
Пам'ятки Калуського району
Пам'ятки Калуша
Знайдено 11 пам’ятки
Калуша
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Музей/галерея
Меморіальний музей "Калуська в’язниця" створений 2013 року в підвальному приміщенні будинку XIX століття, в якому за часів польської та німецької окупації розміщувалися судові та слідчі установи, а за радянського режиму – репресивні органи НКВС та КДБ.
Під арештом тут перебували багато хто з активістів ОУН та УПА. Про їх діяльність на Калущині розповідає експозиція у залі "Історія національно-визвольної боротьби початку-середини ХХ століття".
У залі археологічних знахідок представлені матеріали з розкопок на території міста. У ще одній залі відтворено інтер'єр міської кімнати середини XX століття. Окрема експозиція присвячена історії Революції Гідності та російсько-української війни. Підвальне приміщення використовується як виставкова площа для тематичних експозицій.
Меморіальний музей "Калуська в’язниця" є одним із підрозділів Комунального закладу "Музейно-виставковий центр Калуської міської ради".
вулиця Дениса Січинського, 5 Калуш
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Виставкова зала Комунального закладу "Музейно-виставковий центр Калуської міської ради" відкрилася у 1991 році.
Заклад презентує творчість українських та закордонних митців: малярство, графіку, скульптуру, декоративне мистецтво.
Тут відбуваються симпозіуми з різних видів мистецтв, демонстрації вишитого одягу, презентації, благодійні та книжкові ярмарки, туристичні та промислові виставки. Зокрема, проходила виставка старожитностей Слобожанщини від етнофундації "Рід" із міста Краматорськ.
вулиця Дзвонарська, 5 Калуш
Етнографічний музей Калущини створений у 1994 році при Вищому професійному училищі №7 міста Калуш з ініціативи викладача Валерія Сердюка.
В експозиції представлено зібрані учнями та викладачами етнографічні колекції предметів традиційної культури Бойківщини і Прикарпаття, зокрема ужитково-побутові й мистецькі предмети XVIII-XX століть. У розділі "Народні промисли і ремесла" представлені вироби гончарства, ткацтва, ковальства.
Колекція сільськогосподарських знарядь праці розповідає про старовинні способи землеробства і тваринництва. Відтворено інтер’єр сільської хати кінця ХІХ – початку ХХ століття.
Багатими є колекції вишивки, народного одягу, художніх виробів народних ремесел. У розділі "Сакральні пам’ятки Бойківщини" представлені церковні старожитності ХVІІІ–ХХ століть.
вулиця Богдана Хмельницького, 76 Калуш
Пам'ятка архітектури
Калуська ратуша збудована в Калуші в кінці XIX – на початку XX століття навпроти костелу Святого Валентина.
Місто Калуш користувалося Магдебурзьким правом з 1549 року. Перша кам'яна ратуша існувала ще в ХVІІ-XVIII сторіччях, проте місце її розташування невідоме.
Нинішня будівля міського муніципалітету збудована у стилі класицизму з елементами модерну, має Г-подібну форму. Головною окрасою є невисока годинникова вежа.
До 1939 року тут засідав калуський магістрат, а за радянських часів розмішався райком партії. На початку 1970-х років приміщення передали управлінню сільського господарства. З 2005 року ведеться тривала реконструкція будівлі, її стан залишається аварійним.
вулиця Костельна, 5 Калуш
Храм , Пам'ятка архітектури
Римо-католицький костел Святого Валентина в Калуші побудований у 1841-1845 роках на місці дерев'яного католицького храму Святої Марії Магдалини, який відомий з 1464 року.
Новий мурований костел виконаний у стилі неоготики. В 1786 році зведено нову вежу. У 1910-1912 pоках проведено капітальну реконструкцію: добудовано бічні каплиці, перед фасадом споруджено сходи, виготовлено нові головні та бічні вівтарі тощо.
З 1954 до 1999 рік храм було закрито, у ньому розмістили спортзал. Якийсь час він належав Українській Автокефальній Православній Церкві.
Нині костел Святого Валентина у Калуші чинний. У 2008 р. проведено останню реставрацію, яка повернула храму автентичний вигляд.
вулиця Тараса Шевченка, 10 Калуш
Краєзнавчий музей Калущини є одним із підрозділів Комунального закладу "Музейно-виставковий центр Калуської міської ради".
До складу Музейно-виставкового центру також входять: Меморіальний музей "Калуська в'язниця", меморіальний комплекс "Криївка Черемоша", Музей-оселя родини Франка та виставкова зала.
Відкрився 1997 року в будівлі колишньої єврейської громади, яка є пам’яткою архітектури першої половини ХХ століття.
Основу експозиції складають археологічні пам’ятки Калущини, старовинні документи, церковні стародруки, твори образотворчого мистецтва, давні світлини, матеріали з історії дзвонарства, предмети домашнього побуту тощо.
В цьому ж приміщенні розташована артгалерея.
вулиця Тараса Шевченка, 9 Калуш
Музей/галерея , Пам'ятник/монумент
Меморіальний комплекс "Криївка Черемоша" розташований на території Калуської центральної районної лікарні, що на житловому масиві "Підгірки". Є одним із підрозділів Комунального закладу "Музейно-виставковий центр Калуської міської ради".
Саме тут під час Другої світової війни знаходився підземний бункер підпільної групи ОУН на чолі з Іваном Магасом (псевдо "Черемош"), що займалася друком агітаційних матеріалів. Усі шестеро повстанців загинули 6 вересня 1945 року в бою зі спецзагоном НКВС.
Залишки сховища були знайдені та досліджені калуськими активістами.
У 2017 році відбулося урочисте відкриття реконструйованої криївки та пам'ятного знаку на честь загиблих підпільників ОУН.
вулиця Медична, 6 Калуш
Музей-оселя родини Івана Франка у Калуші розташований на виїзді з міста у бік Івано-Франківська. Цей район міста колись був окремим селом Підгірки, де з 1904 року мешкала родина Онуфрія Франка, брата письменника Івана Франка. Сам письменник також часто гостював у садибі свого брата.
Зберігся двоповерховний будинок, зведений 1935 року сином Онуфрія Франка – Омеляном. Донька Омеляна Оксана Франко в 1992 році ініціювала перетворення будинку на музей.
В семи експозиційних залах зберігаються листи та інші родинні документи, предмети побуту, одяг, картини. У "Франковій світлиці" представлено оригінальні речі родини Онуфрія Франка, зокрема унікальна колекція вишивок та предметів побут. На другому поверсі можна побачити раритетний рояль та старовинні речі домашнього вжитку, які збереглися з часу переїзду родини Онуфрія Франка.
Музей-оселя родини Івана Франка є одним із підрозділів Комунального закладу "Музейно-виставковий центр Калуської міської ради".
вулиця Івано-Франківська, 22 Калуш
Український народний дім збудований у Калуші в 1880 році. Будівля у стилі модерн з елементами класицизму має Г-подібну форму, з куполом на куті.
Народний дім був осередком української культури Калуша. В 1884 році тут на зборах літературного гуртка виступав письменник Іван Франко, про що свідчить пам'ятна дошка.
За радянських часів у будівлі розмістили районний будинок культури. Знаходиться поряд із костелом Святого Валентина.
вулиця Тараса Шевченка, 8 Калуш
Храм
Греко-католицька церква Святого Архистратига Михаїла споруджена в Калуші у 1910-1913 pоках. Попередній храм, збудований у 1771 році, був дерев'яним.
Для нової мурованої церкви архітектор Василь Нагірний, за однією із версій, взяв за основу проєкт храму Преображення Господнього у Львові, а втілив проєкт архітектор Теодор Мельничук за сприяння митрополита Андрея Шептицького.
Михайлівська церква побудована у традиційному візантійському стилі з 3 нефами та малим притвором, увінчана 5 куполами. По обидва боки порталу розташовані дві колони з вежами у формі малих куполів. П'ятиярусний іконостас виготовлений у 1927 році болехівським різьбяром Іваном Ленілом. Художні поліхромні розписи виконані у 1936-38 роках львівською групою художників під керівництвом Павла Ковжуна та Михайла Осінчука.
За радянських часів церква Святого Михаїла в Калуші належала російській православні церкві. В 1990 році повернута парафії Української греко-католицької церкви.
майдан Андрея Шептицького, 30 Калуш
Дерев'яна церква Святого Миколая зі дзвіницею в селищі Хотинь (зараз частина Калуша) була збудована в 1888 році майстрами із села Перегинськ (Рожнятівський район).
в 1961 році Миколаївську церкву було закрито, у 1970 році в приміщенні почав діяти музей атеїзму. Лише в 1989 році церква Святого Миколая була заново освячена як храм Української греко-католицької церкви.
На дзвіниці встановлено великий дзвін "Дмитро", подарований храму Янушем Фельчинським у 1991 році.
За брамою церкви насипана символічна могила борцям за волю України.
вулиця Йосипа Сліпого, 3 Калуш