English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Львівської області
Знайдено 469 пам’ятки
Львівської області
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Пам'ятка архітектури
Добромильська ратуша збудована у XVIII сторіччі в стилі ренесансу. На годинниковій вежі в 1883 році встановлений годинник, який діє досі.
На фасаді ратуші розміщено родовий герб Гербуртів – пронизане трьома мечами зелене яблуко.
площа Ринок, 1 Добромиль
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Замок/фортеця
Добромильський замок роду Гербуртів розташований серед букового лісу на Сліпій горі (566 метрів) за 3 кілометри на південь від Добромиля.
Львівський кастелян Станіслав Гербурт почав зводити його з каменю та цегли у 1566 році на місці дерев'яного укріплення, заснованого в 1450 році Миколою Гербуртом, але незабаром спаленого татарами. У 1614 році Ян Щасний Гербурт ґрунтовно перебудував твердиню. Овальна форма Добромильського замку у плані відповідала контуру гори.
Збереглися руїни північно-західної частини замку, що складаються із залишків масивної багатогранної вежі (внутрішній діаметр близько 17 метрів) і фрагментів стін, що розходяться від неї, завдовжки 25-26 метрів. Вежа двоярусна з в'їзними воротами. У першому ярусі вежі у двох рівнях розміщені бійниці з лучковими перемичками. Другий ярус відокремлюється невеликим уступом. Його стіни прорізані прямокутними вікнами. Башту завершує високий аттик із декоративною глухою аркадою, аналогічною аттику замку в Старому Селі. Таким же аттиком завершено оборонні стіни, верх яких знаходиться на рівні другого ярусу вежі. Ренесансний аттик дещо пом'якшує суворий вигляд потужних стін (товщина сягає 2 метрів). Бійниці нижнього ярусу вежі з великими камерами (внутрішніми) та бічними отворами в щоках призначалися для ведення перехресного вогню.
З XVIII сторіччя замок Гербуртів покинутий. На відміну з інших замків палацового типу мав виключно оборонне значення, яке житлові приміщення використовувалися лише тимчасового проживання.
вулиця Замкова (урочище Сліпа гора) Добромиль
Природний об'єкт
Долина диких тюльпанів розташована на південно-західній околиці села Надітичі у заплаві Дністра та Рибниці.
В цьому унікальному місці ростуть дикі тюльпани занесеного до Червоної книги виду Рябчик великий (шаховий). У зв'язку з варварським винищенням їхня популяція швидко зменшується.
Цвітіння Долини диких тюльпанів відбувається протягом короткого часу (близько тижня) наприкінці квітня – на початку травня.
Надітичі
Храм , Пам'ятка архітектури , Музей/галерея , Театр/видовища
Домініканський собор - одна з найвизначніших пам'яток бароко у Львові.
Келії монастиря домініканців відносяться до XVI сторіччя. В 1559 році княжна Гальшка Острозька, спадкоємиця могутнього волинського роду Острозьких, ховалася тут від магната Лукаша Гурки, який насильно примусив її до шлюбу. В 1701 році цар Петро I підписав тут договір про військовий союз росії та Польщі проти Швеції.
До XVIII стопіччя будівля Домініканського костелу була готичною. В 1792-1798 роках архітектором Яном де Вітте коштом Юзефа Потоцького проведено реконструкцію, фасади прикрашені майстром Себастьяном Фесінгером. В інтер'єрі - низка цінних витворів мистецтва: алебастрові надгробні пам'ятники XVI століття, мармуровий пам'ятник Артурові Гротгеру.
За радянських часів в приміщенні Домініканського собору був музей атеїзму. Нині це греко-католицька церква Святої Євхаристії. У підземеллях експонується частина колекції пам'яток сакрального мистецтва Львівського музею історії релігії. Проводяться концерти органної музики.
площа Музейна, 1 Львів
Замок/фортеця , Пам'ятка архітектури
Дрогобицька вежа - найдавніша будівля ранньосередньовічного періоду, що збереглася в Дрогобичі.
Потужні кам'яні та дерев'яні оборонні споруди були збудовані в XIII сторіччі, за часів Галицько-Волинського князівства.
В XVI сторіччі на території замку було зведено монументальний костел Святого Варфоломія, а вежа стала використовуватися як його дзвіниця. В ХІХ столітті решту міських укріплень розібрали, оборонні рови засипали, а над вежею-дзвіницею був надбудований третій ярус з арочними вікнами.
Перед вежею встановлено пам'ятник середньовічному вченому Юрію Дрогобичу, який був ректором болонського університету та вчителем Миколая Коперника.
площа Замкова Гора Дрогобич
Пам'ятка архітектури , Музей/галерея , Турінформцентр
Висока годинникова вежа нинішньої дрогобицької ратуші здійнялася над містом у 1927 році, коли Дрогобич повернувся до складу Польської держави, але традиції самоврядування в місті набагато старші.
Дрогобич отримав Магдебурзьке право в 1460 році, і тоді була побудована перша дерев'яна ратуша. До 1829 року ця будівля сильно застаріла і стала непридатною, тому була побудована нова ратуша в австрійському стилі - цього разу з каменю. Необхідність у новому приміщенні виникла після Першої світової війни. Архітекторами проєкту стали Ян Семкевич та Мар’ян Нікодимович.
Триповерхова будівля ратуші квадратом оточує невеликий внутрішній дворик. Головне приміщення – мармурова зала засідань. У приміщенні ратуші розміщується Музей терезів, що налічує понад 500 експонатів.
Також в ратуші розташований Туристично-інформаційний центр Дрогобича, який, зокрема, організує екскурсії на вежу ратуші, що дозволяють оглянути механізм годинника та побачити кращу панораму міста.
площа Ринок, 1 Дрогобич
Дрогобицька цісарсько-королівська гімназія імені Франца Йосифа I відкрита в Дрогобичі в середині ХІХ століття.
У 1867-1875 роках тут навчався майбутній письменник Іван Франко (встановлена пам'ятна табличка).
У 1896 році гімназію перевели до нового триповерхового приміщення, а в цій будівлі розмістилася жіноча гімназія імені Королеви Ядвіги.
Зараз колишню будівлю гімназії займає Філологічний факультет Дрогобицького педагогічного університету. До будівлі примикає університетський парк, у якому ще в 1894 році було встановлено пам'ятник Адамові Міцкевичу (скульптура відновлена після Другої світової війни).
вулиця Тараса Шевченка, 24 Дрогобич
Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка створений у 1940 році.
Його головний корпус збудовано у 1896 році як гімназію, яка до того розміщувалася у меншій будівлі, що на протилежному кінці Університетського парку (зараз там розташований Філологічний факультет університету).
У 1939 році тут викладав всесвітньо відомий письменник та художник Бруно Шульц, який загинув під час Другої світової війни у дрогобицькому гетто. В учительському кабінеті Шульца відкрито музей письменника, де представлені перші видання його творів.
вулиця Івана Франка, 24 Дрогобич
Два дуби в центрі села Добряни посаджені місцевими мешканцями в 1914 році з нагоди 100-річчя від дня народження Тараса Шевченка.
Ухваливши на загальних зборах рішення відзначити цю дату, добрянці доручили посадити три дуби найшанованішим громадянам села: Іванові Солонинці, Йосипові Білецькому та Йосипові Федуну. Восени 1914 року, коли село потрапило у фронтову смугу, до одного з дубів потрапила куля та знищила його. Тому залишилося лише два дерева.
В 1976 році було вирішено встановити пам'ятну плиту з барельєфним зображенням Тараса Шевченка та обгородити дуби.
вулиця Тараса Шевченка Добряни
Музей/галерея
Шкільний етнографічний музей села Стільсько розташований у приміщенні місцевого навчально-виховного комплексу. Його експозиція налічує 460 оригінальних експонатів.
Зокрема, представлені карти та малюнки Стільського городища, світлини з археологічних розкопок. Відтворено інтер'єр селянської світлиці кінця ХІХ – початку ХХ століття.
Етнографічна колекція включає вишивку, гончарні вироби, знаряддя праці, музичні інструменти тощо.
вулиця Тараса Шевченка, 121 Стільсько
Музей/галерея , Етнографічний комплекс
Етнографічний музей "Український хутір" відкрився у 2024 році на території еколандшафтного парку "Козацька слобода Раковець", що в селі Воля Якубова на Дрогобиччині.
Музейний комплекс відтворює автентичний український двір XVIII-XIX століть: відновлена українська хата з теплою піччю, стодола з господарським реманентом, хлів зі свійськими тваринами. На подвір’ї розташовані діюча карпатська кузня, справжній віз, колодязь із журавлем і критий навіс для відпочинку.
Експозиція є інтерактивною. Тут можна навчитися кувати залізо, спробувати спекти хліб або накоптити реберець у розмальованій печі. Проводяться екскурсії.
вулиця Лісова, 1 Воля Якубова
Теперішня будівля пологового будинку в південно-західній частині Львова є колишньою єврейською лікарнею Бет Хулім, збудованою відомим лікарем Яковом Раппопортом коштом фундації Мавриція Лазаруса.
Монументальна будівля спроєктована в мавританському стилі та прикрашена східними та європейськими символами. За архітектурним та образним рішенням лікарня нагадує найбільшу в Східній Європі синагогу в Будапешті.
Автором проєкту шпиталю на 100 місць був відомий львівський архітектор Казимир Мокловський, який співпрацював з архітектурно-будівельним бюро Івана Левинського, який реалізував проєкт.
вулиця Якова Раппопорта, 8 Львів
Колегіум при монастирі єзуїтів був заснований у Самборі в 1680 році.
Тут навчався гетьман Петро Сагайдачний.
Нинішня будівля в стилі бароко збудована в 1756-1759 роках архітектором Каршницьким.
Пізніше єзуїтський колегіум було перетворено на гімназію. Нині це Самбірський коледж культури.
вулиця Адама Міцкевича, 1 Самбір
Пам'ятка архітектури , Музей/галерея
Триповерхова будівля єзуїтського колегіуму у Львові збудована у 1839-1842 роках у стилі класицизму за проєктом архітектора Фіделіса Штадлера. Після заборони ордену єзуїтів у приміщенні певний час розташовувалися казарми. У 1851 році будівлю було передано Львівському університету.
Нині в приміщенні колишнього єзуїтського колегіуму біологічний та геологічний факультети ЛНУ, а також Музейний комплекс університету, що включає Зоологічний музей, Палеонтологічний музей, Мінералогічний музей та Музей рудних формацій.
Зоологічний музей ЛНУ належить до числа найстаріших університетських музеїв Європи – він був заснований ще у 1784 році як Кабінет натуральної історії. Близько 10 тисяч експонатів у чотирьох залах репрезентують тваринний світ усіх континентів та всіх акваторій земної кулі. Зали обладнані мультимедійними панелями, які дозволяють почути співи птахів та побачити життя тварин у природному середовищі.
Палеонтологічний музей ЛНУ експонує рослинні і тваринні рештки у вигляді скам'янілостей, які розповідають про розвиток життя на планеті. Музейні фонди налічують понад 18 тисяч палеонтологічних і геологічних зразків, виявлених у різновікових відкладах усіх континентів.
Мінералогічний музей ЛНУ імені академіка Євгена Лазаренка заснований у 1852 році. В його колекції представлені кристал-велетень апатиту з Забайкалля, гігантські кристали моріону і польового шпату з камерних пегматитів Волині, пірити з Березівського золоторудного родовища на Уралі, унікальні друзові агрегати димчастого кварцу з Уралу й самородної сірки з родовища Шор-Су в Середній Азії, зразки метеоритів.
Музей рудних формацій ЛНУ експонує різноманітні руди з більш як 500 родовищ України та світу.
вулиця Михайла Грушевського, 4 Львів
Музей Самбірсько-Дрогобицької єпархії Української греко-католицької церкви відкрито в Трускавці поряд із храмом Святого Миколая.
Експозиція розповідає про життя та діяльність видатних діячів католицької церкви східного обряду, таких як архієпископ Йосафат Кунцевич, митрополит Андрей Шептицький, патріарх Йосип Сліпий.
В єпархіальному музеї представлені старовинні книги, церковне начиння, інші предмети сакрального мистецтва. Священні реліквії музею: мощі Святого Йосафата, пасмо волосся митрополита Андрея, накидка митрополита, особисті речі патріарха Йосифа, копія грамоти Берестейської унії.
вулиця Степана Бандери, 19 Трускавець