English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Львівської області
Знайдено 469 пам’ятки
Львівської області
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Пам'ятка архітектури , Храм
Церква Благовіщення Пресвятої Богородиці у Городку збудована в 1633 році на місці, де раніше стояв дерев'яний храм, перенесений сюди у 1547 році з передмістя.
У 1869 році стіни по периметру укріпили похилим кам'яним цоколем, а з північного боку влаштували потужні контрфорси. У 1880-х роках дерев'яні бані були замінені кам'яними. Пізніше до північної стіни прибудували каплицю. У 1950-х роках у храмі було споруджено іконостас.
Сучасний вигляд Благовіщенська церква отримала в результаті численних перебудов. Останню реставрацію здійснили в 1938 році.
Як пам'ятка архітектури, Благовіщенська церква у Городку є чудовим зразком ренесансної архітектури в Україні.
Належить до Української греко-католицької церкви.
вулиця Михайла Коцюбинського, 5 Городок
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Храм , Пам'ятка архітектури
Дерев'яна Церква Богоявлення Господнього в Орявчику збудована в 1865 році.
Виразний зразок бойківської архітектури ХІХ століття.
Парафія належить до Православної церкви України.
вулиця Під Митою Орявчик
Храм , Пам'ятка архітектури , Музей/галерея
Дерев'яна тризрубна церква Воздвиження Чесного Хреста в Дрогобичі вважається однією з найкращих споруд у стилі галицької народної архітектури.
Храм заснований у XVI сторіччі, однак в результаті розбудови 1661 року втратив первісний вигляд.
Зберігся монументальний темперний розпис XVII століття та унікальні зразки іконопису XV-XVIII століть.
Церква Воздвиження Чесного Хреста знаходиться у передмісті Дрогобича Зваричі, на території пожежної частини. Поруч розташована дерев'яна дзвіниця XVII століття.
вулиця Зварицька, 9 Дрогобич
Церква Воскресіння Господнього в Золочеві споруджена в 1624-1627 роках Яковом Собеським, батьком короля Яна III Собеського, як парафіяльний католицький костел.
У 1838 році, внаслідок договору з римо-католицьким приходом, храм перейшов до греко-католицької громади Золочева.
Виконана в стилі ренесансу Воскресенська церква відрізняється простотою форм.
Нині це чинний православний храм.
вулиця Маркіяна Шашкевича, 9 Золочів
Греко-католицька церква Воскресіння Господнього збудована в Жидачеві у 1900 році на місці згорілої дерев'яної Воскресенської церкви. Освячена у 1901 році.
За радянської влади храм перейшов у розпорядження російської православної церкви, але залишився чинним, завдяки чому зберігся розкішний іконостас (1912 рік) та внутрішній розпис.
З 1990 року Воскресенська церква знову належить Українській греко-католицькй церкві. Тут зберігається чудотворна ікона Богоматері "Жидачівська Оранта".
вулиця Маркіяна Шашкевича, 44 Жидачів
Храм , Пам'ятка архітектури , Пам'ятка UNESCO
Унікальна церква Зіслання Святого Духа в Потеличі – один із найдавніших дерев'яних храмів України. Входить до списку Світової спадщини ЮНЕСКО у категорії "Дерев'яні церкви Карпатського регіону України".
Святодухівська церква збудована в Потеличі у 1502 році місцевими гончарами на місці ще давнішого храму святих Бориса та Гліба. Церква тризрубна, двоголова, з навісом на випусках вінців та кронштейнах. Центральний зруб перекритий шатровим верхом з одним заломом, східний - восьмигранним верхом із ліхтариком та верхівкою, бабинець накритий скатним дахом. Західні та південні двері прикрашені кованими петлями художньої роботи. Ковані ґрати вікон виконані під час ремонту в 1736 році.
В інтер'єрі - монументальний живопис 1620-х років.
Потелич
Дерев'яна церква Зіслання Святого Духа у Верхній Рожанці побудована в 1804 році майстром Михайлом Биленем. Це яскравий взірець сакрального зодчества бойківського типу, пам'ятка архітектури національного значення. Входить до "оригінальної карпатської трійці" (церкви у Сколе, Верхній Рожанці та Ісаях).
Попередня церква на цьому місці існувала у XVIII столітті. Про дату спорудження нинішнього храму свідчить різьблений напис польською мовою справа від головних дверей: "Cerkiew zbudowana 9 juny 1804". У 1891 році було проведено відновлення і розпис храму. Реставрацію і заміну ґонтового покриття здійснено у 1969 та 1977 роках.
Церква тризрубна, зведена зі смерекових брусів на таких же смерекових підвалинах. Верхи увінчані восьмибічними наметами, завершеними маківками. Церкву оперізує широке піддашшя, оперте на випусти вінців зрубів.
В інтер'єрі зберігся золочений іконостас 1891 року, виготовлений різьбярем Генріхом Гайхе. Стіни церкви вкривають його ж олійні розписи, відновлені 1969 року.
За радянських часів церква була зачинена. У 1987 році рішенням Львівської обласної ради передана у власність релігійній громаді. Тоді церква була відновлена, відремонтована, стіни та стелі розписані.
вулиця Тараса Шевченка, 65 Верхня Рожанка
Дерев'яна церква Іоанна Хрестителя у Бориславі збудована в 1879 році.
Раніше на цьому місці стояв дерев'яний храм Воскресіння Господнього, який відомий з XV сторіччя.
Церква хрестова у плані, одноповерхова, оточена навісом. У нижній частині видно оригінальні бруси зрубу (решта стін покрита дерев'яною вагонкою). В інтер'єрі зберігся дерев'яний іконостас ХІХ століття.
Поруч стоїть стара дерев'яна триярусна дзвіниця, а також нова кам'яна. Ліворуч від вхідних воріт встановлений високий пам'ятник Іоанну Хрестителю, накритий дахом на колонах.
вулиця Дрогобицька, 635А Борислав
Церква Перенесення мощей Святого Отця Миколая - єдиний дерев'яний храм, що зберігся в Нагуєвичах з дорадянських часів.
Церква збудована у 1801 році на місці, де за легендою знаходився древній Башівський монастир, спалений татарами в XVII сторіччі. Храм тризрубний, однокупольний, дуже простий за архітектурою. Побудований майстрами Іваном Панасом та Іваном Думаком. Поруч невелика триярусна дзвіниця.
вулиця Миколи Фридера Нагуєвичі
Церква Покрови Пресвято́ї Богородиці збудована у Львові в 1745 році в стилі пізнього бароко.
Свого часу служила другим храмом католицького монастиря тринітаріїв, потім була парафіяльним та єзуїтським костелом.
Нині це Свято-Покровський собор Православної церкви України.
вулиця Михайла Грушевського, 2А Львів
Церква Преображення Господнього у Грімному відома з 1471 року.
У нинішньому вигляді дерев'яний Преображенський храм збудовано в 1777 році.
Триярусний різьблений іконостас зберігся з XIX століття. Інтер'єри розписані олією.
вулиця Січових Стрільців Грімне
Церква Преображення Господа Нашого Ісуса Христа збудована у Львові в 1875-1898 роках за проєктом архітектора Сильвестра Гавришкевича на місці колишнього костелу Святої Трійці та монастиря тринітаріїв.
У 1783 році орден тринітаріїв було скасовано австрійською владою, а монастирські будівлі передані університету. Згорілі під час бомбардування міста в 1848 році університетські будівлі тривалий час стояли в руїнах. На їхньому місці було вирішено звести Преображенську церкву. У декоруванні церкви брали участь відомі львівські живописці та скульптори Андрій Коверко, Теофіл Копистинський, Михайло Осінчук, Антін Пилиховський, Тадей Попель, Леонард Марконі. Урочисте посвячення церкви відбулося у 1906 році.
Після заборони радянською владою греко-католицької церкви, тривалий час храм перебував під юрисдикцією московського патріархату РПЦ,
У жовтні 1989 року Преображенська церква стала першою в Україні святинею, яка була повернута віруючим Української греко-катоицької церкви.
вулиця Краківська, 21 Львів
Церква преподобної Параскеви у Зубрі збудована у 1833 році як костел Святого Архангела Михаїла на місці старого католицького храму, відомого з початку XVIII сторіччя, коли абсолютну більшість населення села складали католики.
Після Другої світової війни храм, переосвячений греко-католиками, передали православній громаді, проте в1990 році він повернувся під юрисдикцію Української греко-католицької церкви.
вулиця Івана Франка Зубра
Церква Пресвятої Трійці у Щирці заснована в XVI сторіччі. У першій половині ХІХ століття перебудована та набула сучасного вигляду.
Складена з вапняку, однонефна. Західний фасад завершено високим щипцем, прикрашеним з боків декоративними вазами. Покрита скатним дахом, завершеним у центрі сигнатуркою. Нерозчленовані поверхні стін пожвавлені рідко розставленими напівциркульними віконними і дверними отворами.
За радянських часів тут розташовувався музей атеїзму.
Троїцька церква належить до нечисленних творів галицької школи архітектури XVI сторіччя.
Дзвіниця дерев'яна, квадратна в плані, триярусна, каркасної конструкції, завершена наметом. З півдня та сходу спирається на кам'яну огорожу з вапняку.
вулиця Петра Адермаха, 1 Щирець
Оборонна церква Різдва Богородиці в Росохах споруджена в XV-XVI сторіччях.
Дзвіниця та кам'яні мури добудовані в XIX столітті.
Тридольний храм, триверхий. Раніше мав гонтове покриття ступінчастого даху, але зараз покритий жерстю. Товщина стін досягає 1,5 метрів.
Усередині збереглася старовинна вівтарна перегородка з отвором для Царських Воріт.
вулиця Зелена Росохи