English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Івано-Франківської області
Пам'ятки Івано-Франківського району
Знайдено 83 пам’ятки
Івано-Франківського району
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Храм , Пам'ятка архітектури
Православний храм Різдва Христового згадується в ХVІ сторіччі як головна культова споруда ремісничого району стародавнього Галича (в 1593 році храм був офіційно закріплений за гончарним цехом).
Протягом ХVІ-ХVІІІ століть церкву неодноразово руйнували татари, після чого вона була реконструйована і набула теперішнього вигляду. Тоді ж зроблено дерев'яний різьблений іконостас. На початку XX століття було проведено реставрацію за участю отця Миколи Вінницького - відомого москвофіла, репресованого австрійською владою. Перед храмом йому встановлено пам'ятник.
В останні роки поряд зведена дзвіниця. Біля церкви просто неба споруджено макет стародавнього Галича.
майдан Різдва, 1 Галич
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Дерев'яна церква Святого Василія Великого в селі Черче – один із найдавніших храмів бойківського типу.
Місцеві жителі називають її церквою Святої Параскеви П'ятниці.
Храм збудований у XVI сторіччі, на нинішнє місце (старий цвинтар на околиці села) перенесений у 1733 році. Церква тризрубна раннього типу. Перекриття зрубів – шатрові, з трьома заломами над центральним та одним – над бічними куполами.
Василівська церква у Черчому характеризується вишуканими пропорціями. У 1970 році проведено реставрацію - храму повернули автентичний центральний купол.
вулиця Созанського Черче
Храм , Музей/галерея , Пам'ятка UNESCO
Церква Зішестя Святого Духа в місті Рогатин є однією із найдавніших дерев’яних церков в Україні, чудовим зразком галицької школи монументально-декоративного мистецтва XVI-XVII століть, пам’яткою архітектури національного значення.
Рогатинська церква Святого Духа входить до списку Світової спадщини ЮНЕСКО у категорії "Дерев'яні церкви Карпатського регіону України".
Офіційною датою побудови храму вважається 1598 рік, хоча перші згадки про рогатинську Святодухівську церкву відносяться до ХІІ століття. За легендою, саме у цій церкві служив священиком Гаврило Лісовський, батько знаменитої Роксолани.
Церква тризрубна, із високим центральним зрубом. Із заходу до неї примикає триярусна дзвіниця XVII століття, що нагадує оборонну вежу. Підземний хід веде до сусідньої оборонної церкви Різдва Пресвятої Богородиці.
Найбільшою цінністю церкви Святого Духа в Рогатині вважається п'ятиярусний ренесансно-бароковий іконостас 1650 року, що є одним із трьох найдавніших в Україні. У 1885 році його реставрував львівський художник Юліан Маркевич, після чого іконостас деякий час експонувався на археологічно-етнографічній виставці у Львові.
За радянських часів церкву Святого Духа в Рогатині було перетворено на музей дерев'яної архітектури, іконопису, скульптури та різьблення.
Зараз це Музей-пам'ятка дерев'яної архітектури і живопису у складі Музейного комплексу в місті Рогатині, що є філією івано-франківського Музею мистецтв Прикарпаття. Музейна експозиція демонструє розвиток українського іконопису і декоративного різьблення від XVI століття, перехід від традиційної візантійської системи до мистецтва українського ренесансу у XVIІ столітті, розквіт українського бароко у XVIІІ столітті. Представлено ікону монастирського типу "Іоанн Хреститель з житієм" середини XVI століття, ікони XVIІ-XIX століть з церков Рогатинщини, а також вироби з каменю, дерев’яні скульптури та свічники, стародруки.
вулиця Роксолани, 10 Рогатин
Оборонна церква святого Миколая у Чесниках (за іншими джерелами – Вознесенська) – унікальна кам'яна культова споруда, побудована відповідно до традицій української дерев'яної архітектури.
Миколаївська церква споруджена в XIV сторіччі (деякі дослідники припускають, що у XII-XIII сторіччях). Служила також фортецею, в якій місцеві жителі оборонялися від татар.
Церква тричастна, з прямокутним у плані нефом, обрамленим із двох боків квадратним бабинцем і гранованої п'ятистінною апсидою. Кожен із трьох об'ємів храму перекритий напівсферичним куполом, прихованим під дерев'яною покрівлею - гонтом. У ХІХ столітті північний та південний фасади укріплені потужними контрфорсами.
Церква святого Миколая у Чесниках – пам'ятка архітектури національного значення. Її аналог є лише у селі Росохи Львівської області.
вулиця Медведівка Чесники
Церква Святого Пантелеймона - єдина споруда Стародавнього Галича княжої епохи, що збереглася.
Будівництво храму на північно-східній околиці міста було завершено в 1194 році. Його заснував Галицько-Волинський владика Роман Мстиславич, назвавши на честь свого діда, київського князя Ізяслава, християнське ім'я якого було Пантелеймон.
У XIV сторіччі церкву було перетворено на костел Святого Станіслава, а в XVI столітті проведено реконструкцію та відкрито монастир францисканців із дзвіницею, оборонними валами та монастирськими приміщеннями.
Після Першої світової війни Пантелеймонівська церква тривалий час була в запустінні, відреставрована в 1998 році, освячена греко-католиками.
На стінах збереглися старовинні графіті, зокрема знаменитий розквітлий хрест, що став емблемою Національного заповідника "Давній Галич" та гербом сучасного міста.
Шевченкове
Церква Успіння Пресвятої Богородиці в Крилосі споруджена в 1586 році з матеріалів зруйнованого Успенського собору - головної святині Стародавнього Галича (фундамент собору виявлено поряд з церквою, планується відновлення).
На деяких кам'яних блоках, з яких складено церкву, виявлено давньоруські рельєфи та графіті. В XVII сторіччі храмовий комплекс було обнесено кам'яними оборонними мурами з чотирма кутовими вежами (відновлено фрагменти).
Сильно постраждалу під час турецької навали церкву відреставровано на початку XVIII століття єпископом Йосипом Шумлянським. Велику художню цінність представляє західний портал із фронтоном, прикрашеним вирізаною з каменю композицією "Успіння Богородиці".
При кафедральному храмі діяв василіанський монастир, скасований в 1783 році.
Нині Успенська церква у Крилосі належить українській греко-католицькій церкви. Входить до складу Національного заповідника "Давній Галич".
вулиця Тараса Шевченко, 17 Крилос
Природний об'єкт
Єдиний у Карпатах діючий грязьовий (глинисто-бітумний) вулкан знаходиться на околиці села Старуня.
Утворився в 1977 році на місці старого озокреитового промислу після землетрусу в Румунії. Спочатку мав 4 жерла діаметром 10-50 сантиметрів і висоту конуса близько 3 метрів. Зараз є велика плоска пляма бруду, налічує 8 кратерів і 12 непостійних мікрократерів. З них з різною періодичністю та інтенсивністю викидаються гази, нафта та вода різної мінералізації.
Під'їзний шлях до вулкана відсипаний великим гравієм.
Старуня
Музей/галерея
У невеликому будиночку в центрі Галича відкрито музей історії та культури караїмського народу - невеликого етносу, про походження якого точаться давні наукові суперечки.
Ймовірно, невелика група караїмів переселилася до Галича з Криму в ХІІІ сторічі. Достовірні відомості про караїмську колонію в Галичі належать до ХVІ століття.
Експозиція музею знайомить відвідувачів із релігійними та культурними традиціями караїмів, громадським та побутовим життям караїмської громади Галича.
вулиця Майдан Різдва, 33 Галич
Приватний музей родинних професій створений в Івано-Франківську в 2005 році журналістом Романом Фабрикою.
Експозиція розповідає про 150 різноманітних професій, якими займалася родина колекціонера протягом останніх 200 років. Серед них були пасічники, архітектори, ковалі, лікарі, будівельники, геологи, шахтарі, музиканти, агрономи, зоотехніки, вчителі, садівники та інші.
Представлені різноманітні професійні інструменти, пристрої, механізми та апарати - від плуга до комп'ютера.
вулиця Київська, 6А Івано-Франківськ
Виноробня/броварня
Пивоварня "Панське" відкрита в Івано-Франківську в 2011 році.
Встановлені два варильні котли по 500 літрів. Виготовляються непастеризоване пиво чотирьох сортів: Premium, Pils, Hefe-Weissbier, Dunkel. Продукт розливається в скляні пляшки та в кегі.
За попередньою домовленістю можливе проведення екскурсій пивоварнею, ознайомлення з технологічним процесом та дегустація пива у фірмовому пабі "Панське" при пивоварному заводі.
вулиця Отця Івана Блавацького, 2 Івано-Франківськ
Історична місцевість , Парк/сад
Територія за палацом Потоцьких в Івано-Франківську відома як "Гетьманські вали".
Це була частина міських укріплень – фортеці Станіслав. Для того, щоб замок господарів міста був вищим за інші міські укріплення, були насипані штучні вали з двома бастіонами. На валах було споруджено стіни, які знесли на початку ХІХ століття, а в 1876 році на цьому місці розбили сквер "Гетьманські вали".
Сьогодні це невеликий парк, у якому встановлено монумент "Піднесення", центральним елементом якого є скульптура Ісуса Христа.
вулиця Валова Івано-Франківськ
Аквапарк
Аквапарк "Цунамі" в Івано-Франківську вважається одним із найбільших в Україні.
Його площа складає 6 тисяч квадратних метрів. Одночасно він може прийняти до 500 осіб.
Всього в аквапарку "Цунамі" 6 басейнів та 12 гірок, а також джакузі, солярій, сауна, масажний кабінет, фітнес-центр. Один із басейнів глибиною 12,5 метрів призначений для занять дайвінгом. З центрального басейну в приміщенні можна випливти назовні до 30-метрового басейну з чотирма доріжками та підігрівом води, який працює цілий рік на відкритому повітрі.
Окрім аквапарку, до спортивно-розважального комплексу "Цунамі" також входить льодова арена, ресторан, готель.
вулиця Олександра Довженка, 29 Івано-Франківськ
Монастир отців ордена Святого Василя Великого був заснований в Івано-Франківську перед Другою світовою війною. Перший камінь під будівництво монастиря було закладено у 1936 році, а завершилося будівництво в 1938 році.
Церкву Царя Христа зведено за планами львівського архітектора Олександра Пежанського, а загальне керівництво роботами здійснював відомий український будівельник Тарас Грицак. Храм збудовано у візантійському стилі з п'ятьма куполами на зразок Софійського собору.
У 1946 році монастир було закрито радянською владою, у храмі розміщувався архів.
У 1990 році комплекс монастиря Царя Христа повернуто отцям-василіанам.
вулиця Незалежності, 181 Івано-Франківськ
Мальовничий водоспад "Дівочі сльози" на Івано-Франківщині розташований на правому березі Дністра між селами Ісаків та Монастирок.
З молодих травертин, що поросли м'ятою та мохом, стікає безліч маленьких струмочків, що утворюють мініатюрний водоспад.
Також можна побачити мальовничі виступи скель, одна з яких нагадує профіль людської особи з відкритим ротом. Серед скель знаходиться грот пустельника, в якому, за переказами, якийсь чернець у затворництві викуповував свою провину за вбивство побратима.
урочище "За садом" Ісаків
Галерея сучасного мистецтва "Арт на мур" відкрилася у 2012 році в комплексі Фортечній галереї "Бастіон" на території Станіславської фортеці в історичному центрі Івано-Франківська.
В галереї проводяться виставки мистецьких робіт митців з Івано-Франківська та інших міст України, зокрема класичного живопису та авангарду.
Заклад пропонує організацію та проведення виставок, продаж картин.
провулок Фортечний, 1 Івано-Франківськ