English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Черкаської області
Знайдено 221 пам’ятки
Черкаської області
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Пам'ятник/монумент
Пам'ятний знак на місці останнього бою головного отамана гайдамацького полку Холодноярської республіки Василя Чучупаки на околиці Мельників встановлено у 1995 році з ініціативи Історичного клубу "Холодний Яр" та громадськості.
хутір Кресельці Мельники
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Пам'ятник героям Холодного Яру встановлено в 2003 році в центрі села Мельники, яке вважалося столицею Холодноярської республіки та центром визвольної боротьби різних епох.
Скульптори Валентин та Максим Сірі виконали монумент із каменю пісковика, що нагадує стовбур зрубаного дерева з вирізаними на його поверхні дубом та образами холодноярських героїв. Стелу вінчає позолочений тризуб.
Поруч у 2010 році встановлено пам'ятник офіцеру армії Української Народної Республіки, письменнику Юрію Горліс-Горському, автору відомого роману "Холодний Яр".
вулиця Холодноярська Мельники
Пам'ятник героям п'єси Михайла Старицького "За двома зайцями" Свириду Голохвастову та Проні Прокопівні встановлений у Черкасах, хоча це місто не має відношення до описаних у п'єсі подій.
Образи популярних персонажів, втілені Олегом Борисовим та Маргаритою Криніциною, взяті з кінокомедії "За двома зайцями", знятою за п'єсою Старицького на київській кіностудії імені Олександра Довженка.
Скульптура, виготовлена зі склопластику та пофарбована під бронзу, встановлена на замовлення власників розташованого тут "Дома моди", оскільки герої п'єси відрізнялися любов'ю до модного одягу. Скульптор Олександр Гульбіс.
вулиця Героїв Небесної Сотні, 61 Черкаси
Пам'ятник Іванові Гонті у Христинівці – перший в Україні монумент на честь уманського сотника, одного з організаторів гайдамацького повстання 1768 року.
Гонта народився в селі Розсішки під Христинівкою, йому належала і сусідня Орадівка. Разом із Максимом Залізняком він став лідером Коліївщини – національно-визвольного руху на території Правобережної України.
Пам'ятник Гонті роботи Віктора Сулими встановлено на в'їзді до Христинівки з боку Орадівки, на кургані у парку імені Івана Гонти. Висота монумента – 12 метрів.
вулиця Пушкіна Христинівка
Пам'ятник Іванові Ґонті та Максимові Залізняку, керівникам повстання гайдамаків "Коліївщина" 1768 року, встановлено в 2015 році на місці Уманської фортеці в районі заводу "Мегометр".
В 1968 році, до 200-річчя "Коліївщини", тут було встановлено пам'ятний камінь, але спорудження монумента затягнулося майже на півстоліття. Перший ескізний проєкт кінного пам'ятника, що зображує момент зустрічі двох ватажків гайдамаків під Уманню, ще тоді розробив київський скульптор Іван Гончар. В остаточному варіанті бронзову скульптуру виготовив скульптор Ігор Зарічний.
Пам'ятник Залізняку та Ґонті споруджено з ініціативи організації "Уманське козацтво" коштом жителів Умані.
вулиця Героїв Небесної Сотні, 40 Умань
"Пам'ятник Матері" у Бровахах встановлено у 1984 році на честь простої жінки Євдокії Лисенко, яка виховала 11 синів та 5 доньок. 10 синів воювали на фронтах Другої світової війни та всі повернулися живими додому.
З ініціативи "Літературної газети" та за участю матері першого космонавта Юрія Гагаріна відкрили пам'ятник, посадили десять тополь та п'ять верб (за кількістю дітей Євдокії), а в сільській школі відкрили музейну кімнату родини Лисенків. Серед іншого в музеї збереглися 10 пар чобіт і 10 шинелів, у яких сини повернулися з війни та матеріали, присвячені Катерині Степановій з Білорусі, яка втратила під час війни усіх своїх 9 синів.
вулиця Польова Бровахи
Величезний пам'ятник Росичу, легендарному жителю літописного Корсуня, споруджено в Корсуні-Шевченківському в 1982 році на острові Зеленому, який розташований за півкілометра вгору за течією від греблі ГЕС.
Офіційно пам'ятник називається "Містам-форпостам Київської Русі", проте насамперед символізує собою версію про походження назви давньої слов'янської держави Русь та народу русичів (росичів) від топоніма Рось.
Автори пам'ятного знака: скульптор Едвард Кунцевич та архітектор Борис Микитенко.
острів Зелений Корсунь-Шевченківський
Пам'ятник самогонному апарату встановлено у Черкасах в 2008 році. Макет розробив художник Іван Фізер, скульптуру виготовив скульптор Микола Чурканов.
Двометрова скульптурна композиція зображує вусатого українця з чаркою, за спиною якого булькає самогонний апарат, а поруч із бідоном, куди з апарату стікає вогненна вода, сидить кіт.
Спочатку пам'ятник хотіли встановити на площі поряд з готелем "Росава", але міська влада не погодилася виставити цю скульптуру на вулиці міста. Тоді готельний комплекс придбав його та встановив у рожевому залі ресторану "Росава".
Сам апарат діючий, відвідувачі ресторану можуть продегустувати напій.
вулиця Верхня Горова , 29 Черкаси
Біля входу до черкаського "Водоканалу" на честь його 90-річчя встановлено пам'ятник сантехніку Дяді Васі.
У Черкасах це єдина професійна (спеціалізована) пам'ятка. Скульптура є чавунним водопровідником у кашкеті і з ключами, що вилазить з колодязя. Поруч із ним лежить люк із написом: "Воду вам я подав". Скульптор Владислав Димйон.
Поруч стоїть старовинний пожежний гідрант, знайдений в одній із господарських ям на території "Водоканалу".
вулиця Гетьмана Сагайдачного, 12 Черкаси
Парк/сад
Парк відпочинку "Олександрія" в Іваньках під Маньківкою називають "Маленькою Софіївкою".
Парк зі скульптурами, містками та альтанками розбито на озері біля Іваньківського спиртового заводу в 2007 році з ініціативи директора підприємства Олександра Величка.
Тут люблять фотографуватися молодята.
вулиця Робоча Іваньки
Парк "Сосновий бір" у Черкасах – пам'ятка ландшафтної архітектури, найкращий парк міста.
Закладений у 1967 році архітектором-ландшафтником Геогієм Урсатієм та інженером з озеленення Євдокією Смирновою.
Розташований на березі Дніпра на території 49 гектарів. Тут створено систему ставків, вода з яких каскадами та водоспадами спускається до Дніпра. Центральним елементом композиції є став зі скульптурою русалки. У парку зростає понад 70 цінних та екзотичних порід дерев.
У 2009 році парк "Сосновий бір" було розчищено та відновлено після періоду запустіння.
Мальовничий краєвид на Дніпро відкривається з "Містка кохання", який перекинутий над яром.
вулиця Дахнівська, 2 Черкаси
Храм , Пам'ятка архітектури
Дерев'яна церква Покрови Пресвятої Богородиці в Малій Севастьянівці розташована у східній частині села.
Побудована в кінці XIX століття за типовим єпархіальним проєктом на місці старого храму, заснованого в 1770 році.
Зараз Покровська церква частково обшита пластиковою вагонкою, внаслідок чого втратила автентичний вигляд.
вулиця Зубка Мала Севастянівка
Церква Покрови Пресвятої Богородиці у Рижавці збудована в 1851-1854 роках коштом поміщика Серафима Косовського. Будівля храму, що стоїть трохи осторонь нинішнього центру села, непогано збереглася.
Своїми формами православна Покровська церква більше нагадує католицький костел. Поруч із храмом височить невелика, але досить витончена білокам'яна дзвіниця у стилі класицизму.
вулиця Лесі Українки Рижавка
Храм Покрови Пресвятої Богородиці в Кочержинцях заснований в 1797 році.
Нинішня кам'яна Покровська церква збудована на початку XX століття. Масивну будівлю з одним куполом можна було б віднести до "цегляного стилю", оскільки декоративне оздоблення виконане тут за рахунок специфічної цегляної кладки, проте зовнішній декор традиційніший.
вулиця Соборна, 30А Кочержинці
Дерев'яна Преображенська церква в Білозір'ї збудована у 1710 році. У 1867 році була перебудована дзвіниця.
На даний момент церковний двір обнесений високим бетонним парканом.
вулиця Олексія Стрижаченка, 2 Білозір’я