English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Донецької області
Знайдено 73 пам’ятки
Донецької області
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Музей/галерея
Державний заказник "Великоанадольський ліс" закладено в 1834-1845 роках полковником Корпусу лісничих Віктором Граффом, основоположником степового лісорозведення.
В голому та посушливому степу Графф вперше створив штучний ліс та заснував школу лісників.
За радянських часів "Великоанадольський ліс" було оголошено пам'яткою природи, створено дендрарій площею 7 гектарів. Тут переважають змішані насадження дуба звичайного, ясена, клена, граба, липи. Зустрічаються береза, тополя, сосна кримська, оксамит амурський, модрина європейська, сосна звичайна, дуб каштанолистий і кавказький, горіх волоський, софора японська.
В приміщенні колишньої метеорологічної обсерваторії Граффа відкрито Музей Великоанадольського лісу. На березі ставка створена рекреаційна зона "Форест Парк" із пляжем, кемпінгом, рестораном, готелем.
вулиця Віктора Граффа, 7 Графське
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Історичний музей Георгія Сєдова присвячений видатному полярному досліднику, на честь якого в 1941 році село Крива Коса було перейменоване на Сєдове.
Георгій Сєдов народився в 1877 році в родині азовського моряка з Кривої Коси. Ставши офіцером-гідрографом, в 1901 році він вирушив у свою першу гідрографічну експедицію Північним Льодовитим океаном. з дослідженням Нової Землі та Карського моря. У 1912-1914 роках він зробив відчайдушну спробу досягти Північного полюса, спорядивши для цього судно "Святий мученик Фока". На шляху до мети він помер від хвороби і був похований на північному краю архіпелагу Землі Франца-Йосифа.
Про всі етапи життєвого шляху дослідника розповідає експозиція музею, зали якого нагадують трюм корабля. Представлено карту полярної експедиції, копії рахунків про добровільні пожертвування на придбання собак та продовольства, справжні речі з судна "Святий Фока", частину обшивки та підковування корабля, а також частини фотоапарата, бритва та пензлі, що належали учаснику експедиції художнику Миколі Пінегіну. Подано виконаний ним малюнок шхуни "Святий Фока".
вулиця Георгія Сєдова, 1 Сєдове
Музей/галерея , Етнографічний комплекс
Приватний "Музей етнографії української Слобожанщини" створив у селі Маяки місцевий краєзнавець Геннадій Киркач.
В цьому музеї просто неба (скансені) можна відвідати одразу три експозиції: старожитностей, вишиванки й кераміки. На садибному подвір'ї музею розташувалися різноманітні будівлі та споруди, серед яких чильне місце займають традиційна слобожанська хата ХІХ століття, яка добре збереглася, та капличка в стилі українського бароко на честь Архістратіга Михаїла.
Крім того, відвідувачі можуть побачити дві сигнальні вишки (маяки), одна з яких імітує такі, із яких подавалися димові сигнали, а друга є відтворенням звукової - на таких в старі часи висів дзвін для передачі звукових сигналів.
Інші реконструйовані будівлі та споруди – курник, комора, курінь, галерея, стодола, криниця, піч.
Є зона для відпочинку та місце для проведення заходів та фестивалей. Плануються різні майстер-класи народних ремесел.
вулиця Гагаріна Маяки
Музей історії міста Краматорська розповідає про історичний шлях індустріального міста, зокрема про заснування перших підприємств у XIX столітті, а також про будівництво Новокраматорського машинобудівного заводу (НКМЗ), завдяки якому в 1932 році Краматорськ набув статусу міста.
Цікава колекція українських народних костюмів та рушників.
Окрему експозицію присвячено українському актору Леоніду Бикову, який провів дитинство в Краматорську.
В цьому ж будинку розміщується Краматорський художній музей, де представлені, зокрема, роботи відомих українських художників Миколи Глущенка, Костянтина Трохименка, Тетятни Яблонської та інших.
вулиця Академічна, 60 Краматорськ
Народний музей історії ПРАТ "Новокраматорський машинобудівний завод" розташований на третьому поверсі лівого крила Палацу культури і техніки НКМЗ на центральній площі Краматорська.
Велична п'ятиповерхова будівля Палацу культури, зведена в 1956-1965 роках у стилі радянського класицизму, є єдиною в місті пам'яткою архітектури.
Експозиція музею у восьми залах розповідає історію розвитку найбільшого у Європі підприємства з виробництва обладнання для гірничо-металургійної промисловості, що працює з 1934 року.
Центральним експонатом першої зали є діорама будівництва заводу-гіганта. Представлені робочі інструменти і тогочасне офісне обладнання, макети шахт Донбасу з обладнанням НКМЗ, зразки виготовлених на заводі металевих конструкцій для будівництва відомих об'єктів. Найбільше вражають макети роторних екскаваторів, портального крана "Стерх", лінії з виготовлення труб великого діаметру та іншої великогабаритної техніки виробництва НКМЗ.
Окрема експозиція розповідає про створення спеціального обладнання для космічних та бойових ракетних комплексів, систем протиракетної та протиповітряної оборони, інженерних військ.
У холі музею представлені макети ранньої заводської техніки, зокрема крокуючих екскаваторів-драглайнів.
вулиця Академічна, 53 Краматорськ
Музей історії села Валер'янівка є відділом Краєзнавчого музею Волноваської міської територіальної громади. Музей розташовується в сільському будинку культури.
Фонди музею налічують понад 2000 експонатів. Експозиція у чотирьох залах розповідає про давнє минуле села, починаючи від заснування в І838 році, про період Української революції, радянської колективізації та Голодомору, про події Другої світової війни, післявоєнний розвиток села та про участь мешканців села в російсько-українській війні.
Окрема експозиція присвячена природі краю.
вулиця Центральна, 35А Валер’янівка
Народний музей історії села Некременне заснований в 1982 році.
Сьогодні музей має дев'ять експозиційних залів та сільськогосподарську виставку.
Представлено старовинну зброю, знаряддя праці, предмети побуту.
вулиця Дружби Народів, 1 Некременне
Музей історії селища Новотроїцьке Ольгинської селищної територіальної громади на Донеччині розташовується у приміщенні Будинку культури імені Лесі Українки в центрі селища.
Носить ім'я громадської діячки Параски Силки, зусиллями котрої музей було організовано у 1971 році.
Фонди музею налічують близько 3500 одиниць збереження. Експозиція у трьох залах розповідає про давнє минуле краю, а також про основні події XX століття.
Етнографічна експозиція "Українська світлиця" відтворює інтер'єр традиційної слобожанської хати.
вулиця Покровська, 148 Новотроїцьке
Музей історії та етнографії греків Приазов'я знаходиться в центрі селища Сартана (передмістя Маріуполя).
В музеї зібрано дуже багату експозицію про культуру та побут греків з моменту їх переселення з Криму в 1778-1780 роках, про заснування ними нових поселень, освоєння тутешніх земель, розвиток діаспори.
Експозиція розміщена у 6 залах, на двох поверхах.
Співробітники музею також багато уваги приділяють кухні греків Приазов'я, збирають рецепти та видають їх збірки.
Під час російської окупації в 2002 році, керівництво музею пішло на співпрацю із ворогом.
вулиця Генерала Куркчі, 37А Сартана
Музей народного побуту в Маріуполі з 1989 року працює як філія Маріупольського краєзнавчого музею.
Експозиція розповідає про етнічну культуру і традиційний побут жителів Приазов'я.
Музей народного побуту в Маріуполі був знищений російськими окупантами під час широкомасштабного російського вторгнення у 2022 році.
вулиця Георгіївська, 55 Маріуполь
Етнографічний комплекс , Музей/галерея
Музей народної архітектури, побуту та дитячої творчості в селі Прелесне – єдиний скансен (музей просто неба) на Донеччині. Заснований 1983 року з ініціативи місцевого вчителя, краєзнавця, художника Олександра Шевченка.
Комплекс дерев'яних будівель відтворює селянське подвір'я XIX століття на Слобожанщині: типовий слобожанський житловий будинок під очеретом, вітряк з дерев'яними механізмами, комора та кузня зі знаряддями праці, криниця, вулики.
Усі ці експонати автентичні, зібрані у селах Донецької та Харківської областей. У біленій дерев'яній хаті можна побачити піч, меблі, керамічний посуд, ікони, рушники, вишиванки.
Найбільший інтерес викликає вітряк, в якому зберігся робочий механізм, жорна та різне начиння. У виставковому залі представлені зразки народної творчості Слобожанщини та дитячої творчості.
На території працює ресторан, який пропонує відвідувачам традиційні страви української кухні.
Музей народної архітектури в Прелесному є відділом Донецького обласного художнього музею.
вулиця Шкільна, 2А Прелесне
Єдиний у світі музей композитора Сергія Прокоф'єва відкрито в селі Сонцівка, де він народився в 1891 році.
Експозиція розміщена в будівлі колишньої сільської школи, де викладала мама композитора, Марія Прокоф'єва, яка пізніше взяла шефство над школою.
У трьох залах музею представлені особисті речі композитора, його твори, фрагмент інтер'єру його батьків.
Меморіальна зона, присвячена життю та творчості композитора, також включає чудовий концертний зал на 120 місць, пам'ятник Сергію Прокоф'єву роботи скульптора Василя Полоника, Свято-Петропавлівську церкву, в якій охрестили маленького Сергія, та пам'ятний знак на місці будинку-садиби його батьків.
вулиця Центральна, 2А Сонцівка
Палац/садиба , Пам'ятка архітектури , Музей/галерея
Меморіальний музей-садиба Володимира Немировича-Данченка та Миколи Корфа в Нескучному присвячений життю та творчості цих двох видатних особистостей ХІХ - початку ХХ сторіччя.
Музей відкритий в 1992 році в садибі барона Миколи Корфа - видатного педагога і просвітителя, що заснував близько ста шкіл в Катеринославській губернії. Садибу успадкувала його донька Катерина, яка вийшла заміж за режисера, драматурга та письменника Володимира Немировича-Данченка. Саме тут він написав найкращі свої літературні твори та отримав дозвіл від Антона Чехова на постановку його п'єси "Чайка".
В будинку відтворено інтер'єри початку ХХ сторіччя, зокрема робочого кабінету Немировича-Данченка, кімнат його дружини Катерини та сина Михайла, а також вітальні.
В експозиції представлено особисті речі родин Корфа і Немировича-Данченка, експонуються костюми з першої МХАТівської вистави "Цар Федір" та інших, предмети театрального реквізиту, театральні афіши, світлини і документи. Відтворено інтер'єр учбового класу початку ХХ сторіччя.
Музей-садиба Володимира Немировича-Данченка та Миколи Корфа є відділом Донецького обласного краєзнавчого музею.
Садиба знаходиться на території паркової частини ландшафтного заказника "Нескучний ліс".
В 2022-2023 роках музей опинився в епіцентрі боїв в ході повномасштабного російського вторгнення в Україну. Село перебувало під постійними артилерійськими обстрілами та авіаударами з боку росії, також населений пункт заміновано. На фото, опублікованих влітку 2023 року видно зруйновану покрівлю музею, а також зруйновані дві з чотирьох стін. Частина будівлі зруйнована внаслідок прямого влучання артилерійського снаряда. Музей не встигли евакуювати - шляхи сполучення з селом від початку повномасштабної російсько-української війни були відрізані, а мости — підірвані.
вулиця Володимира Немировича-Данченка, 46Б Нескучне
Народний музей історії селища Велика Новосілка заснований в 1961 році, розміщується на другому поверсі районного культурно-оздоровчого комплексу.
У фондах музею зберігається понад 3300 експонатів. У п'яти музейних кімнатах представлені експозиції, що відображають етнографію жителів Новосілки, сторінки з історії Української революції та Другої світової війни, історію формування і розвитку місцевого сільського господарства, науки, мистецтва.
В музеї можна познайомитися з роботами місцевих народних майстрів.
вулиця Центральна, 33А Велика Новосілка
Заповідна територія
Національний природний парк "Меотида" розташований на півдні Донецької області, що охоплює двокілометрову прибережну зону Азовського моря протягом 150 кілометрів.
Заповідник створений у 2000 році. Отримав назву античної країни Меотиди племені меотів, які жили в I тисячолітті до нашої ери у Приазов'ї. Площа парку – 13 тисяч гектарів території та стільки ж за площею акваторії.
До складу парку "Меотида" увійшли заказники загальнодержавного значення "Білосарайська коса" та "Приазовський чапельник", орнітологічний заказник місцевого значення "Кривокоський лиман", пам'ятки природи місцевого значення "Крива коса" та "Соснові культури", а також регіональний ландшафтний парк "Половецький степ".
На території заповідника зареєстровано понад 250 видів птахів (в тому числі кучеряві пелікани) та 47 видів ссавців, деякі з них занесені до Червоної книги. Флора парку зберегла аборигенні риси степової рослинності, що налічує 640 видів, у тому числі понад 40 ендемічних.
У 2001 році парк "Меотида" було прийнято до складу міжнародної організації "Федерація Європарків".
Проводяться екскурсії для дітей та дорослих, прогулянки на човнах, спостереження за птахами та кінні екскурсії. Зокрема, спостерігати за життям унікальних птахів у природному середовищі туристи можуть з 26-метрової вежі.
Російська збройна агресія на сході України призвела до серйозних екологічних наслідків, в тому числі і на території національного природного парку "Меотида", яка постраждала під час бойових дій. Деякі об'єкти природно-заповідного фонду заповідника пошкоджені або знищені обстрілами.
вулиця Кірова, 80А Новоазовськ