English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Івано-Франківської області
Знайдено 303 пам’ятки
Івано-Франківської області
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Пам'ятка архітектури , Музей/галерея
Краєзнавчий музей у Делятині на Івано-Франківщині розташовується у старовинній віллі адвоката Миколи Лагодинського, депутата австрійського парламенту. Це асиметрична одноповерхова споруда в австрійському стилі, на одному з кутів якої знаходиться двоповерхова вежа, а на іншому – невелика мансарда.
На початку XX століття тут жив відомий український письменник Марко Черемшина, що працював у адвокатській конторі Лангодинського. Саме він заснував у Делятині товариство "Просвіта", організації "Руська каса" та "Сільський господар", брав участь у розвитку товариства "Січ". Постаті Черемшини присвячений один з експозиційних залів Делятинського краєзнавчого музею.
Також музейна експозиція висвітлює історію Делятина та його околиць, знайомить з особливостями культури і побуту його мешканців. Серед експонатів – старовинні ікони, скульптури та картини, давні знаряддя праці, традиційний одяг. Представлено фрагмент дерев'яного водогону.
вулиця 16 липня, 247 Делятин
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Розваги/дозвілля , Етнографічний комплекс , Ферма/сироварня
Мистецьку резиденцію "Дідова хатчина" заснувала 2015 року родина Олега та Дарини Луканюків на місці старовинної гуцульської садиби у Яворові на Косівщині.
Садиба розташована на полонині над селом за кілометр від центральної вулиці. Творці "Дідової хатчини" поставили собі за мету збереження автентичного побуту та культури Гуцульщини. Тут проводять народні свята, творчі заходи, майстеркласи, лекції, творчі заняття для дітей.
З 2022 року комплекс також надає послуги проживання у комфортабельних умовах.
На базі "Дідової хатчини" функціонує майсетрня гуцульських ліжників "Ґушка" та виробництво полонинської бринзи з власного овечого молока.
присілок Вороничі Яворів
Храм , Природний об'єкт
Паломницький центр "Духова Криниця" розташований на західній околиці селища Єзупіль, трохи північніше села Сілець, при Єзупільському потоці, біля однойменного чудотворного джерела, що відоме з XII-XIII століть.
За легендою, водою з Духової Криниці освячували перед походами свої знамена воїни Ярослава Осмомисла, Данила Галицького та Семена Височана. Є припущення, що на цьому місці існував літописний Іванівський монастир Давнього Галича, відомий з 1189 року. Можливо, саме ченці цього монастиря, зруйнованого у часи монголо-татарської навали, заснували у підгір'ї Манявський скит.
З давніх часів Духова Криниця була місцем паломництва прочан з усіх околиць на свято Івана Купала. У 1878 році тут спорудили капличку, але за радянських часів вона була зруйнована.
Відродження традиції відбулося на початку 1990-х років. Тепер щороку на день Івана Хрестителя біля Духової Криниці проводять Свято духовної пісні.
Згромадження Воплоченого Слова Української греко-католицької церкви 2023 року розпочало будівництво Монастиря Духової Криниці.
урочище Вишновець Єзупіль
Гастротуризм , Ферма/сироварня
Екоферма "Гуцульська сироварня" у Яворові спеціалізується на виробництві козячих сирів з молока кіз зааненської, альпійської, ламанчської та нубійської порід. Це один із нових об'єктів гастрономічного туризму на Прикарпатті, що сповідує принцип Slow Food.
Козину ферму з сироварнею заснував у Яворові місцевий підприємець Назарій Вепрук. Зараз його стадо нараховує понад 60 кіз чотирьох порід.
На фермі виготовляють 15 видів сиру – дев’ять твердих і шість м’яких (пармезан, гауда, каччота, бергкезе, чеддер, сулугуні, халумі, фета, моцарелла, бринза, вурда, рікотта та інші). У 2019 році на фермі відкрилася колиба з магазином і дегустаційною залою.
Для відвідувачів проводять екскурсії територією та демонстраційними залами, де можна познайомитися з процесом перетворення козячого молока на сироватку і сири різних видів. Наприкінці екскурсії проводиться дегустація, під час якої можна скуштувати готову продукцію екоферми "Гуцульська сироварня". До сирів також подають мед, сметану, чорничне варення, насіння і банош.
присілок Петричів Яворів
Музей/галерея
Етнографічний музей Калущини створений у 1994 році при Вищому професійному училищі №7 міста Калуш з ініціативи викладача Валерія Сердюка.
В експозиції представлено зібрані учнями та викладачами етнографічні колекції предметів традиційної культури Бойківщини і Прикарпаття, зокрема ужитково-побутові й мистецькі предмети XVIII-XX століть. У розділі "Народні промисли і ремесла" представлені вироби гончарства, ткацтва, ковальства.
Колекція сільськогосподарських знарядь праці розповідає про старовинні способи землеробства і тваринництва. Відтворено інтер’єр сільської хати кінця ХІХ – початку ХХ століття.
Багатими є колекції вишивки, народного одягу, художніх виробів народних ремесел. У розділі "Сакральні пам’ятки Бойківщини" представлені церковні старожитності ХVІІІ–ХХ століть.
вулиця Богдана Хмельницького, 76 Калуш
Музей/галерея , Розваги/дозвілля , Етнографічний комплекс
Етнопарк "Гуцул Ленд" у Поляниці на Прикарпатті відтворює традиційний побут горян Українських Карпат: гуцулів, бойків та лемків. Цей етнографічний комплекс, розташований на території ТК "Буковель" біля Озера Молодості, поєднує в собі різноманітні зони для відпочинку та розваг.
В основі комплексу "Гуцул Ленд" – інтерактивний музей просто неба (скансен), де представлені автентичні дерев'яні хати і господарські будівлі горян. Усі вони є пам’ятками народної архітектури ХІХ – початку ХХ століття, що перевезені на територію комплексу з різних районів Карпат. Серед них – хата з села Рожанка Львівської області 1860-1880 років, гуцульська хата заможних вівчарів з Ворохти кінця ХІХ століття і традиційна гуцульська хата-ґражда закритого типу.
В усіх будівлях детально відтворено інтер'єр, представлено побутові речі і твори народного мистецтва. Всі вони доступні для відвідування – тут можна присісти на лаву, подивитися на вогонь у печі, змолоти борошно із пшениці у жорнах, виготовити доріжку на справжньому ткацькому верстаті, побачити процес приготування сиру в сироварні та навіть взяти участь у театралізованому дійстві гуцульського весілля.
На території "Гуцул Ленду" розміщений контактний зоопарк, де у природних умовах проживають свійські, екзотичні й дикі тварини та птахи. У зоні для творчих майстерень та пізнавальних майстеркласів можна навчитись народних ремесел. В артгалереї "Скриня" розташовані зони для відпочинку, розваги, клуб українського кіно.
вулиця Карпатська, ТК "Буковель" Поляниця
Пам'ятка архітектури
Житловий будинок у стилі модерн на вулиці Євгена Коновальця, біля повороту в бік Бубнища – найцікавіший зразок цивільної архітектури Болехова ХІХ століття.
Романтичного вигляду одноповерховому будинку надає вежа з високим шпилем.
Нині це один із корпусів Болехівської міської лікарні.
вулиця Євгена Коновальця, 4 Болехів
Замок/фортеця
Маріямпільський замок на високому лівому березі Дністра збудував у 1691 році відомий польський полководець, великий коронний гетьман Станіслав Яблоновський.
У XII-XV сторіччях на цьому місці існувало давньоруське поселення Чортопіль, а пізніше – дерев'яний замок Божий Видок. Замок Яблоновського отримав назву Маріямпіль на честь ікони Діви Марії "Переможниці", яка супроводжувала гетьмана у всіх військових походах. Твердиня мала чотири оборонні вежі, дві в'їзні ворота, житловий будинок і казарми гарнізону, облоговий колодязь.
У XVIII-XIX століттях частину оборонних споруд розібрали для будівництва нового палацу, який зберігся донині (зараз - лікарня). Перед палацом росте 600-річний дуб, а за будинком розташований старовинний парк.
Біля підніжжя Замкової гори є цілюще джерело.
вулиця Сотника Сапатого Маріямпіль
Історико-етнографічний музей "Берегиня" в Бурштині засновано 1987 року з ініціативи викладачки Бурштинського енергетичного коледжу Тамари Гусар. Експозиція розташована в актовому залі гуртожитку коледжу.
Колекція музею налічує понад 1500 експонатів – переважно це етнографічні та археологічні матеріали.
В археологічному розділі представлені матеріали з розкопок в околицях Бурштина: кам'яні сокири, кістки вимерлих тварин тощо. Колекція опільської вишивки налічує близько 250 рушників та 160 сорочок. В розділі "Опільське житло" представлено інтер'єр сільської кімнати і комори, що наповнені знаряддями праці, речами побуту, меблями та старовинним одягом. Наступний розділ знайомить з історією краю від давньоруських часів до Другої світової війни.
вулиця Євгена Коновальця, 2 Бурштин
Історико-краєзнавчий музей селища Ворохта відкрито 2006 року в приміщенні Будинку культури.
Музей присвячений українському політичному діячеві, міністру фінансів УНР Степану Федаку, життя якого пов'язане з Ворохтою.
Експозиція розповідає про виникнення селища, про визвольний рух у цих краях у різні періоди. Також представлені матеріали про розвиток лісової промисловості, спорту та туристичної індустрії, біографії видатних уродженців Ворохти тощо.
УВАГА! Наразі Історико-краєзнавчий музей селища Ворохта не працює.
вулиця Данила Галицького, 76 Ворохта
Історико-краєзнавчий музей села Олешів розташований у приміщенні Олешівського навчально-виховального комплексу. Заклад засновано у 1980 році з ініціативи краєзнавця Василя Татарчука.
У двох кімнатах музею представлено близько 300 експонатів, які розповідають про природу, історію і культуру придністровського села Олешів.
Експозиційні розділи музею: "Знаряддя праці первісної людини", "Українське село за часів Австро-Угорщини та панської Польщі", "Українське помешкання початку XIX століття", "Перша та Друга світові війни", "Українське село в післявоєнний період", "Україна – незалежна".
вулиця Центральна, 19А Олешів
Регіональний історико-краєзнавчий музей “Гуцульщина” у Верховині відкрито у 1938 році завдяки активній підтримці громадсько-політичного діяча, етнографа-фольклориста та самобутнього письменника Петра Шекерика-Доникова.
В експозиції музею "Гуцульщина" представлені предмети народного побуту, одяг, картини тощо.
Проводяться майстер-класи, під час яких можна спостерігати процес виготовлення гуцульських килимів.
Історико-краєзнавчий музей "Гуцульщина" є філією Івано-Франківського краєзнавчого музею.
вулиця Івана Франка, 5А Верховина
Історико-краєзнавчий музей Олекси Довбуша в Печеніжині, на батьківщині легендарного ватажка опришків, створено в 1971 році.
Експозиція з 2004 року розміщується у пристосованому приміщенні біля Михайлівської церкви.
Музей висвітлює історію селища з найдавніших часів до наших днів. Представлено багато предметів побуту, знарядь праці, народного одягу.
Основний розділ присвячений уродженцю Печеніжина Олексі Довбушу, розбійнику та народному меснику, найвідомішому ватажку повстанського руху опришків у Карпатах XVIII-XIX століть.
Печеніжинський музей Олекси Довбуша є філією Івано-Франківського краєзнавчого музею.
вулиця Незалежності, 9 Печеніжин
Історико-меморіальний музей Олекси Довбуша в Івано-Франківську створено в 1995 році на базі приватної колекції відомого історика Володимира Грабовецького, який упродовж 50 років вивчав карпатський повстанський рух опришків XVI–XIX століть і життя легендарного героя Олекси Довбуша, шляхетного розбійника та народного месника, який боровся за визволення поневоленого селянства.
Невелика музейна експозиція складається в основному з документів та картин, а також деяких етнографічних матеріалів.
Найцікавіший експонат - легендарна сокира Довбуша, яку два століття зберігали нащадки свідків загибелі розбійника у селі Космач.
вулиця Гетьмана Мазепи, 1 Івано-Франківськ
Калуська ратуша збудована в Калуші в кінці XIX – на початку XX століття навпроти костелу Святого Валентина.
Місто Калуш користувалося Магдебурзьким правом з 1549 року. Перша кам'яна ратуша існувала ще в ХVІІ-XVIII сторіччях, проте місце її розташування невідоме.
Нинішня будівля міського муніципалітету збудована у стилі класицизму з елементами модерну, має Г-подібну форму. Головною окрасою є невисока годинникова вежа.
До 1939 року тут засідав калуський магістрат, а за радянських часів розмішався райком партії. На початку 1970-х років приміщення передали управлінню сільського господарства. З 2005 року ведеться тривала реконструкція будівлі, її стан залишається аварійним.
вулиця Костельна, 5 Калуш